Ricoh Rikenon 50/2
En billig och plastig kit-optik. Varför ens slösa en minut på att testa den? Läs inlägget och bli förvånad...
Här har jag satt den på en Fujifilm GFX 100S via en adapter. Alla innebilder är tagna på mellanformat med GFX 100S. Alla utebilder är tagna med GFX 50S och är beskurna ner till småbildsformat, eller fullformat som det mer kallas idag. Enda redigeringen från RAW till jpg var vinjetteringen.
Bländare f/2. Bild tagen med GFX 100S och på mellanformat. Rätt okej skärpa med tanke på att det är full öppning. Bokehbollarna blir till kattögonbokeh direkt från centrum av bilden, vilket är lite synd.
Bländare f/2,8. Bild tagen med GFX 100S och på mellanformat. Okej skärpa, men man ser att optikens upplösning inte räcker till för 102 MP då den ger tydligt moiré-mönster i svarvningen på motivet. Tydliga hexagoner i bokehn.
Bländare f/4. Bild tagen med GFX 100S och på mellanformat. Betydligt bättre nu. Skärpan okej och moirén kraftigt minskad.
Bländare f/5,6. Bild tagen med GFX 100S och på mellanformat. Ytterligare snäppet bättre.
Bländare f/8. Bild tagen med GFX 100S och på mellanformat. Helt okej skärpa.
Bländare f/11. Bild tagen med GFX 100S och på mellanformat. Diffraktionen äter nu skärpa och det blir sämre.
Bländare f/2. Bild tagen med GFX 50S och beskuren ner till småbild/fullformat. Helt okej skärpa om än en del överstrålning. Kul att den tecknar ut fullformat rätt bra redan från full öppning. Med tanke på att detta är en billig och plastig kit-optik så är det ändå rätt imponerande resultat.
Bländare f/2,8. Bild tagen med GFX 50S och beskuren ner till småbild/fullformat. Klart bättre än full öppning.
Bländare f/4. Bild tagen med GFX 50S och beskuren ner till småbild/fullformat. Bra skärpa.
Bländare f/5,6. Bild tagen med GFX 50S och beskuren ner till småbild/fullformat. Bra skärpa.
Bländare f/8. Bild tagen med GFX 50S och beskuren ner till småbild/fullformat. Bra skärpa.
Slutsatsen blir att detta är en riktigt bra optik trots att det är en plastig och billig kit-optik. Inte världens bästa men mycket bättre än förväntat. Inget samlarvärde och kanske inget man jagar att få tag i men har du en så kan du absolut använda den på din moderna kamera också. Kul att den var så pass bra men samtidigt så har inte någon chans mot en modern optik.
Bild och text: © Thomas Lövgren
2021-03-19