Nikkor 300/4,5
Detta objektiv lanserades 1977 och denna optik tillverkades 1980. Just detta exemplar har jag själv ägt en gång i tiden och nu har det återvänt efter många år. Objektivet har 6 bländarblad, det har 6 linselement i 5 grupper, närgränsen är på 4m, det väger 1140 gram och är 194,5mm långt. Allt mekaniskt fungerar som det ska och glasen är rena.
Här har jag satt objektivet på en Fujifilm GFX 100S via en adapter. Alla testbilder är orättvist tagna på mellanformat. Vill du se hur bilderna blir i småbildsformat, eller fullformat som det ofta kallas idag, så beskär du ner bilderna till 9552x6368 pixel. Inte ändra storlek på bilden utan ändra storlek på arbetsytan. Enda redigeringen från RAW till jpg var vinjetteringen.
Bländare f/4,5. Tydligen var det uttagning för Idol just den dag som jag tog dessa bilder. Skärpan är helt okej. Kul att den tecknar ut mellanformat så bra i kanterna. Hörnen är en annan historia men ändå. Visst ser man kromatisk aberration men den är lätt att ta bort.
Bländare f/8. Ser riktigt bra ut.
Bländare f/11. Ser fortfarande bra ut, men diffraktionen börjar på att märkas av.
Bländare f/4,5. Rätt okej skärpa men är lite mjuk. Objektivet gör sig bäst på långa håll.
Bländare f/8. Snäppet bättre men är lite mjuk. Objektivet gör sig bäst på långa håll.
Bländare f/11. Diffraktionen börjar synas så nu blir det sämre.
Slutsatsen blir att detta var ett mycket bra tele-objektiv för sin tid. Det gav mycket bättre bilder på långa avstånd än jag förväntat mig. Det går självklart inte att jämföra med ett modernt objektiv men det är ändå användbart. Jag skulle säga att om du äger ett så använd det, men jaga inte rätt på ett för att använda då det finns många moderna objektiv som är mycket bättre.
Bild och text: © Thomas Lövgren
2021-05-04