Meyer-Optik Görlitz Primotar 135/3,5
En gammal Öst-Tysk optik som tillverkades 1952-1964. Den är tämligen ovanlig. Jag har inga större förhoppningar om denna optik men eftersom vi har en så måste jag absolut testa den.
Här har jag satt den på en Fujifilm GFX 100 via en Kipon adapter. Alla testbilder är orättvist tagna på mellanformat. Vill du se hur bilderna blir i småbildsformat, eller fullformat som det ofta kallas idag, så beskär du ner bilderna till 9552x6368 pixel. Inte ändra storlek på bilden utan ändra storlek på arbetsytan. Enda redigeringen från RAW till jpg var vinjetteringen.
Bländare f/3,5. En total brist på skärpa. Inte bra.
Bländare f/5,6. Antydan till skärpa men inte bra.
Bländare f/8. Typ okej skärpa men inte alls något som imponerar.
Bländare f/11. Sämre igen på grund av diffraktionen.
Bländare f/3,5. Ingen egentlig skärpa eller kontrast, men kolla in de underbara bokehbubblorna.
Bländare f/5,6. Lite bättre skärpa men bokehbubblorna är borta. De 15 bländarbladen håller bokehbollarna runda.
Bländare f/8. Ingen större skärpa ännu.
Bländare f/11. Det blev ingen egentlig skärpa och nu börjar diffraktionen ta vid.
Slutsatsen blir att denna optik är inte alls bra. Den brister i skärpa och kontrast. Trots sina 15 bländarblad så är dess bokeh inget extra heller. Rekommenderas inte på en modern kamera. Det enda coola med denna optik är att den är hyfsat sällsynt, och dess bokehbubblor på full öppning, de måste jag utforska närmare.
Bild och text: © Thomas Lövgren
2019-11-14