Canon FL 50/1,8 (sen)
Med sen menas att den är en senare FL-optik. Serienummer 752101. Denna optik skiljer sig till utseendet lite mot de tidigare FL 50/1,8 som jag testat. Detta är inte alls radioaktivt så linskonstruktionen borde skilja lite då det är annat recept på glaset. Nu ska vi se hur objektivet presterar på en modern kamera.
Här har jag satt den på en Fujifilm GFX via en Kipon adapter. Alla testbilder är orättvist tagna på mellanformat. Vill du se hur bilderna blir i småbildsformat, eller fullformat som det ofta kallas idag, så beskär du ner bilderna till 6768x4512 pixel. Inte ändra storlek på bilden utan ändra storlek på arbetsytan. Enda redigeringen från RAW till jpg var vinjetteringen.
Bländare f/1,8. Okej skärpa i mitten men skärpan faller snabbt ut mot kanterna. Överstrålning och kromatisk aberration stör rejält. Generellt så ser det inte bra ut på full öppning.
Bländare f/1,8. Samma bild som ovanför men lätt redigerad som jag normalt skulle gjort bilden och vips ser det genast bättre ut.
Bländare f/2,8. Bättre. Kantskärpan räcker nu i stort sett för fullformat.
Bländare f/4. Märkbart bättre.
Bländare f/5,6. Ytterligare bättre.
Bländare f/8. Riktigt bra men kantskärpan är inte lika bra som de äldre radioaktiva FL50/1,8.
Bländare f/11. Ser bra ut men diffraktionen stjäl nu upplösning. Kantskärpan räcker nästan till för mellanformat, men inte riktigt. Inget krav man kan ställa men de radioaktiva modellerna klarade det redan vid f/8.
Bländare f/1,8. Lite mjukt.
Bländare f/2,8. Bättre men inte lika bra som de äldre radioaktiva modellerna.
Bländare f/4. Okej skärpa.
Bländare f/5,6. Okej skärpa.
Bländare f/8. Här maxar skärpan. Ser bra ut.
Bländare f/11. Nu börjar diffraktionen käka skärpa så den var bättre på f/8.
Slutsatsen blir att även detta objketiv är rätt bra men inte lika bra som de äldre radioaktiva. Det borde var en annan linskonsterukltion då det är helt annat icke-radioaktivt glas i denna senare FL-modell. Dessa objektiv ligger på allt från 100kr upp till 1000kr men det är rimligt att betala 200-300kr för ett fungerande exemplar. Jag ser ingen anledning att använda detta objektiv på en modern kamera då det presterar inte mer än typ okej. Ingen personlig charm heller i objektivet. Bra för sin tid men inte riktigt i modern tid.
Bild och text: © Thomas Lövgren
2019-05-22