Soligor 50/1,8
Denna test är nog mest för min egen nyfikenhet. Det lär inte vara många såna här gluggar i omlopp. Det är en Seagull optik ommärkt till Soligor och den har Minolta MD-fattning. Seagull normaloptik har rykte om sig att vara dåliga så nu ska vi se om det stämmer.
Här har jag satt den på en Fujifilm GFX via en Kipon adapter. Alla testbilder är orättvist tagna på mellanformat. Vill du se hur bilderna blir i småbildsformat, eller fullformat som det ofta kallas idag, så beskär du ner bilderna till 6768x4512 pixel. Inte ändra storlek på bilden utan ändra storlek på arbetsytan. Enda redigeringen från RAW till jpg var vinjetteringen.
Bländare f/1,8. Inte riktigt skarp i mitten. Dålig kantskärpa. Överstrålning. Kromatisk aberration.
Bländare f/2,8. Klart mycket bättre än f/1,8. Inte knivskarp men mittskärpan är nu okej.
Bländare f/4. Mittskärpan nu rätt bra men skärpan faller både snabbt och mycket mot kanterna.
Bländare f/5,6. Nu börjar det på likna nåt. Bra skärpa i mitten och okej i kanterna.
Bländare f/8. Bra skärpa i mitten och nu duger kantskärpan till för fullformat.
Bländare f/11. Även om diffraktionen tar lite på helheten så tecknar den nu kantskärpan nästan fullt ut på mellanformat vilket är förvånande att den faktiskt klarar av.
Bländare f/1,8. Inte det sämsta jag sett men är det verkligen inte skarpt.
Bländare f/2,8. Lite bättre men inte bra.
Bländare f/8. Helt okej skärpa.
Bländare f/11. Diffraktionen spelar in och det är sämre än f/8.
Slutsatsen blir att denna optik är inte kass men inte heller vad jag skulle kalla bra. Bättre än jag förväntade mig men ändå inget jag skulle rekommendera för att använda på en modern kamera. Nedbländad så ger den fullgod bildkvalitet, men man ska undvika större bländaröppningar. Som sagt detta test var mest av nyfikenhet, det finns nog inte många såna här gluggar i världen.
Bild och text: © Thomas Lövgren
2019-05-16