Nikon Aculon A211 7x35
Aculon A211 ger dig högklassig optik till ett attraktivt pris. Kikaren har linser med antireflexbehandling och generösa objektivdiametrar vilket ger ljusstarka bilder. Den har även asfäriska okularlinser som minskar förvrängningar och ger bättre bildkvalité.
Detta är i dagsläget den minsta modellen i Nikons Aculon A211 serie med en 7x förstoring och 35 mm objektivdiameter, men med samma trevliga optik och uppbyggnad. En rejäl gummibeklädnad ger ett stabilt grepp och skyddar kikaren från stötar. Dessutom har den justerbara ögonmusslor som gör det enkelt att ställa in betraktningsavståndet.
7x35 har ett bra ljusinsläpp och tack vare den mindre förstoringen är denna modell lättare att hålla stadig jämfört med exempelvis 10x42.
Aculon
Nikons Aculon serie har allt ifrån enklare fritidskikare till mer rejäla och vattentåliga modeller. T01 och W10 är enklare instegsmodeller med en kompakt design och 21 mm objektivdiameter. W10 är dessutom vattentålig och har ett gummerat grepp. A30 är snarlik till de två föregående modellerna men har en lite större objektivdiameter på 25 mm och Nikons miljövänliga Eco-glas.
A211 är en mycket rejälare modell med en gedigen konstruktion, större ljusinsläpp och med fler olika förstoringar. Även denna modell har Eco-glas. Sist med inte minst har vi T11 som är deras zoomkikare med 8-24x förstoring.
Utmärkande egenskaper
- 7x förstoring
- Eco-glas
- Rejäl gummibeklädd som ger ett stabilt grepp
- Asfäriska okularlinser
- Brett synfält - 163m på 1000m
- Enkel inställning av betraktningsavstånd
- Antireflexbehandlade linser
- Väger 685 gram
Miljövänliga
Med Nikons Eco-glas i optiken kan du dessutom ha gott miljösamvete: alla prismor och linser är 100 % garanterat bly- och arsenikfria.