Din första avi skickas i mitten på månaden efter du gjort ditt köp och förfaller till betalning per den sista varje månad.
Kan jag betala via autogiro?
Kan jag betala via autogiro? Visst kan du det! Kontakta SveaWebPay så skickar dom ut en autogiroanmälan till dig.
Kan jag ändra min leveransadress?
Nej, leveranserna sker alltid till folkbokförd adress. Din adress hämtas online i kundvagnen. Vill du däremot hämta i vår Lagershop (i Umeå) så går det bra. Vi kommer dock kräva legitimation av dig.
Övrigt
Exempel på effektiv ränta vid köp om 10,000 kr upplagt på 12 månader, 0 % ränta, 295 kr uppläggningsavgift och 29 kr aviavgift i enlighet med Konsumentverkets riktlinjer är 10,68 %.
Allmänt
Allmänt Svea Ekonomi AB erbjuder er att, efter godkänd kreditprövning som sker efter ni fyllt i personuppgifterna i kassan, teckna ett kontokreditavtal på de villkor som framgår av de allmänna villkoren till bilagt kontoavtal. Ett kontoavtal innebär att ni får en kredit som ni kan använda till inköp hos till Svea anknutna leverantörer. För varje tillfälle ni betalar till Svea så kan ni disponera motsvarande kreditutrymme som ni amorterar för andra inköp under den tid som kontokreditavtalet gäller. Krediterbjudandet gäller det belopp som anges i kontoavtalet. Kredittiden väljer ni genom att kryssa i det alternativ som passar er bäst. Ni åtar er att inom kredittiden återbetala hela krediten. Det innebär att ni varje månad måste betala minst den summa som framgår av det val ni gjort.
Självklart kan ni betala mer eller betala hela krediten på en gång utan att detta kostar något extra. Om ni vill utnyttja kontokrediten under kredittiden för andra köp kommer – för att krediten skall vara slutbetald inom den avtalade kredittiden - den lägsta månadsbetalningen att höjas. Desto kortare kvarvarande kredittid desto högre lägsta månadsbetalning. Vill ni ha kvar samma lägsta månadsbetalning kan ni kontakta Svea på telefon 08 – 51493113 och ansöka om förlängd kredittid.
Av datatekniska skäl kommer Svea, om ni utnyttjar kontokrediten för flera inköp att tills vidare fakturera er separat för de olika köpen. Självklart slipper ni i så fall att betala för mer än en aviseringsavgift per månad.
Möjligheten till att välja delbetalning via Svea Ekonomi AB är att det totala värdet i kundvagnen ligger mellan 500 SEK till 50 000 SEK. Ligger värdet i kundvagnen utanför spann kommer valet inte bli tillgängligt i kundvagnen.
Har Du några frågor så kan du ringa 08 – 51493113 för närmare information. Leverans sker endast till den adress du är folkbokförd på. Din adress hämtas online i kundvagnen. Vill du däremot hämta i vår Lagershop (i Umeå) så går det bra. Vi kommer dock kräva legitimation av dig.
Tamron kommer med ytterligare ett fullformatsobjektiv speciellt för Sonys spegelfria kameramodeller med E-fattning. Denna gång handlar det om en telezoom med det populära zoomomfånget 70-300mm och med en ljusstyrka på f/4,5-6,3.
Man har med denna modell lyckats skapa världens minsta och lättaste 70-300-optik för fullformatskamera. Med en vikt på endast 545 gram passar det mycket bra till Sonys lätta och smidiga system.
+ Smidig storlek och låg vikt
+ Bra skärpa i centrum genom hela zoomomfånget
+ Mycket bra skärpa på de kortare brännvidderna till större del av bilden nedbländad ~1 steg
- Kantskärpan hade kunnat vara bättre på de längre brännvidderna
- Saknar inbyggd stabilisering (dvs en nackdel för Sonykameror utan IBIS)
Fler plus och minus samt slutsats finner du som vanligt längst ner på sidan.
Brännvidd 300mm, bländare f/6,3.
Allmänt
Tamron 70-300/4,5-6,3 Di III RXD har en väderskyddad konstruktion och är perfekt för fotografer som vill vara ute i alla väder. Detta gör objektivet perfekt för fotografering av sport, djur och natur, porträtt och mycket mer. Objektivet är till större del byggt av syntetmaterial, och fördelen med det är förstås den låga vikten på endast 545 gram. Zoom och fokusreglagen går med lämpligt motstånd, och vid zoomning växer objektivet ~6 cm som mest. Fokuseringen sker internt, vilket innebär att frontlinsen varken snurrar eller ändrar position, perfekt vid användning av polarisationsfilter eller andra vridbara filter.
Tamrons RDX stegmotor är snabb och mycket tystgående, och speciellt vid filmning. Men den är som vanligt inte helt ljudlös. Objektivet har fullt stöd för Sonys kameramodeller, inklusive den snabba hybrid-AF och ögon-AF som bidrar till en fantastisk fotograferingsupplevelse.
Optiken ger en låg förändring av effektiv brännvidd vid fokuseringen (s k focus breathing). Vilket innebär att det behåller ungefär samma bildutsnitt oavsett fokuseringsavstånd, extra värdefullt vid filmning. Zoomen är också till stor del parfocal, dvs det förinställda fokusavståndet påverkas inte nämnvärt vid zoomning (s k focus shift).
Ett icke blombladsformat motljusskydd ingår.
Brännvidd 70mm, bländare f/6,3.
Bildkvalitet
I mitten av bilden är skärpan bra genom hela zoomomfånget redan på respektive största bländaröppning. Den tappar en aning på de längre brännvidderna, men det är ändå fullt acceptabelt och duger säkert för de allra flesta användare som inte har professionella krav. Kantskärpan är märkbart bättre på kortare brännvidder, och något sämre runt 150-300mm, vilket jag tycker spelar mindre roll än om det vore tvärtom. På brännvidder runt 70mm - 135mm ser det riktigt bra ut till större del av bilden, och speciellt om man bländar ner 1- eller 2/3-dels steg bara.
Kromatisk aberration, vinjettering och distorsion förekommer såklart, men de håller sig på rimligt låga nivåer. Egenskaperna i motljus är mycket bra och objektivets bokeh får också godkänt.
Betyg 1-10:
Bildkvalitet 8,4
Byggkvalitet 8
Funktion 8,5
Pris 9
Brännvidd 135mm (motsvarande 202mm i APS-C-format), bländare f/5,6.
Brännvidd 182mm, bländare f/7,1.
Brännvidd 178mm, bländare f/5,6.
Brännvidd 300mm, bländare f/6,3.
Brännvidd 300mm (motsvarande 450mm i APS-C-format), bländare f/6,3.
Brännvidd 300mm (motsvarande 450mm i APS-C-format), bländare f/6,3. Avståndet mellan kameran och fabriken är ca 3 km fågelvägen.
Brännvidd 162mm, bländare f/8.
Brännvidd 268mm, bländare f/6,3.
Brännvidd 70mm, bländare f/6,3.
Brännvidd 180mm, bländare f/8.
Brännvidd 106mm, bländare f/7,1.
Brännvidd 300mm, bländare f/6,3.
Brännvidd 83mm, bländare f/5,6.
Brännvidd 243mm, bländare f/6,3.
Brännvidd 70mm, bländare f/4,5.
Brännvidd 235mm, bländare f/5,6.
Brännvidd 112mm, bländare f/5,6.
Brännvidd 102mm, bländare f/6,3.
Plus
+ Bra skärpa i centrum genom hela zoomomfånget
+ Mycket bra skärpa på de kortare brännvidderna till större del av bilden nedbländad ~1 steg
+ Låg kromatisk aberration, distorsion och vinjettering
+ Mycket bra motljusegenskaper
+ Tyst och snabb AF-motor
+ Relativt låg focus breathing (dvs förändring av bildutsnitt vid fokusering)
+ Relativt låg focus shift (dvs förändring av fokus vid zoomning)
+ Smidig storlek och låg vikt
+ Damm- och fuktskyddad konstruktion
+ Motljusskydd ingår
+ Samma 67mm filtergänga som de flesta Tamron för Sony E
+ Prisvärd
Minus
- Kantskärpan hade kunnat vara bättre på de längre brännvidderna
- Saknar inbyggd stabilisering (dvs en nackdel för Sonykameror utan IBIS)
- Närgränsen hade gärna fått vara kortare
- Relativt ljussvag (men med högre ljusstyrka ökar i regel också vikt, storlek och pris)
Slutsats
Tamron är duktiga på att ta fram små och lätta objektiv med Sony-fattning som också ger en hög bildkvalitet. Närmaste konkurrenten är Sonys egna FE 70-300/4,5-5,6 G OSS, men den är inte fullt lika skarp och dessutom betydligt dyrare. Sony har även en 70-350mm-telezoom som är snäppet bättre än denna Tamron, men den tecknar bara ut för kameror med APS-C-sensor, medan Tamrons tecknar ut för fullformat. Vilket gör Tamron 70-300/4,5-6,3 Di III RXD till en mycket bra och prisvärd 70-300mm-telezoom. Rekommenderas!
Testad av Mats 2020-11-24.
Bilderna tagna med en Sony A7R IV i RAW och konverterade till JPEG via Capture One.
Tamron är en välkänd och duktig tillverkare av objektiv. Objektiven är kompatibla med flera varumärken till exempel Canon, Nikon, Sony och Pentax. I sortimentet hittar du macroobjektiv, normalobjektiv, telezoomobjektiv, ultrazoomobjektiv, vidvilnjelobjetiv med mera av hög kvalitet. Fråga oss gärna om Tamron, vi har lång erfarenhet av varumärket.
Vi använder cookies för att göra ditt besök så enkelt och trivsamt som möjligt. Genom att fortsätta använda sidan godkänner du det.
Läs mer om Cookies här.