Bloggpost

2022-02-05

Italiens blomsterparadis

Fotograf Anna Ulmestrand berättar om sensommarens fotoäventyr med Zoom Fotoresor till Italien!

Som vi väntat och längtat under dessa förhatliga år fyllda med isolering! Längtat efter gemenskap, efter lyxen i vardagen i det exklusiva och utvalda, längtat till det varma, till platsen där skratt och glädje fyller luften, till stunderna där glasen med det fylligt rumsvarma, röda vinet klingar i den ljumma sommarnatten.

Jag har längtat något våldsamt!

Och äntligen, efter två avbrutna försök pga. ett mikroskopiskt virus med globala effekter, ser jag Italien-resan med Zoom som möjlig!

Jag var där redan 2019 och rekognoserade denna magiska plats - sjön Lago Maggiore. En plats som hämtad ur en ljuv dröm. Som något välbekant men ändå smått galet!

italien_07.jpg

Platsen där vi skall bo - Stresa, är jetset-orten nummer 1 vid sjön. Staden är som hämtad ur en James Bond-film där man när som helst förväntar sig se 007 kliva ur någon av de exklusiva sportbilarna som kantar gatorna.

Sjön ligger högt belägen i Italiens norra del. En del av sjön sträcker sig till och med över gränsen, in i Schweiz. Det är en extremt djup sjö på hela 372 meter som i kombination med milt väder ger en fuktig och ultimat miljö för trädgårdar, parker och unik växtlighet runt om i bergen. Nästan som en mindre regnskog.

Men det är inte för sjön i sig, utan för öarna i sjön som vi åker dit! Tre unika öar ute i sjön erbjuder exklusiva palats och slottsparker, omgivna av vilt strövande, vita påfåglar. Öarna är utsmyckade med en fantastisk variation av näckrosor och en rik mängd unika blommor, den ena mer märklig än den andra.
På en ö gick jag fel och hamnade utanför ett stängsel och upptäckte att det kryllade av ormar!

italien_04.jpg

Restaurangerna på öarna erbjuder självklart porlande vin och ljuvliga pastarätter - och förstås himmelskt, italienskt kaffe med ljuvliga bakverk! 

Jag älskade platsen - från första steget utanför den massiva ekdörren vid hotellfoajén. För mig var det som jag dött och hamnat i himmelriket - röda Ferrari-bilar, guldsmyckade hotell och konstverk som radades upp längs gatorna.

Om du vill fylla svältande sinnen med intryck kan jag garantera att ett besök här ger dig en oförglömlig upplevelse. Jag hoppas du följer med oss i år 25-28 augusti.

/Anna Ulmestrand

Läs mer om fotoresan här: Italiens Blomsterparadis

Varmt välkommen tillbaka imorgon vid samma tid då Anna ska berätta om makrofotografering av Ölands vallmo!