Nyhet

2026-04-16

Nyhet: GoPro MISSION 1-serien

GoProMission1Nyhet_blogg.jpg

GoPro har presenterat nya MISSION 1-serien och det är tydligt att de siktar högre än tidigare. Det här är inte bara en uppdatering av en actionkamera, utan ett steg mot mer avancerad produktion och kreativ frihet.

Serien består av tre modeller: MISSION 1, MISSION 1 PRO och MISSION 1 PRO ILS. Alla bygger på en 1-tums sensor och den nya GP3-processorn, vilket ger bättre prestanda i svagt ljus, hög detaljrikedom och upp till 8K60p-video.

GoProMission1Nyhet_blogg2.jpg

MISSION 1 och MISSION 1 PRO delar mycket av tekniken, inklusive HDR, hög bitrate och avancerad stabilisering. Skillnaden ligger främst i prestanda där PRO-modellen erbjuder högre bildfrekvenser, mer avancerad slow motion och större flexibilitet i efterbearbetning.

I ILS-versionen introducerar GoPro stöd för utbytbara objektiv via Micro Four Thirds, vilket öppnar upp helt nya möjligheter för dig som vill jobba mer kreativt och professionellt. Den modellen lanseras dock senare än de övriga och väntas komma under året.

Anmäl dig redan nu så får du ett mail så snart kamerorna finns att boka hos oss - preliminärt 21 maj!

Meddela mig

GoProMission1Nyhet_blogg3.jpg