-
Vanliga frågor
-
Hur betalar jag?
Du väljer detta i kundvagnen
-
När börjar jag betala?
Din första avi skickas i mitten på månaden efter du gjort ditt köp och förfaller till betalning per den sista varje månad.
-
Kan jag betala via autogiro?
Kan jag betala via autogiro? Visst kan du det! Kontakta SveaWebPay så skickar dom ut en autogiroanmälan till dig.
-
Kan jag ändra min leveransadress?
Nej, leveranserna sker alltid till folkbokförd adress. Din adress hämtas online i kundvagnen. Vill du däremot hämta i vår Lagershop (i Umeå) så går det bra. Vi kommer dock kräva legitimation av dig.
Exempel på effektiv ränta vid köp om 10,000 kr upplagt på 12 månader, 0 % ränta, 295 kr uppläggningsavgift och 29 kr aviavgift i enlighet med Konsumentverkets riktlinjer är 10,68 %.
Allmänt Svea Ekonomi AB erbjuder er att, efter godkänd kreditprövning som sker efter ni fyllt i personuppgifterna i kassan, teckna ett kontokreditavtal på de villkor som framgår av de allmänna villkoren till bilagt kontoavtal. Ett kontoavtal innebär att ni får en kredit som ni kan använda till inköp hos till Svea anknutna leverantörer. För varje tillfälle ni betalar till Svea så kan ni disponera motsvarande kreditutrymme som ni amorterar för andra inköp under den tid som kontokreditavtalet gäller. Krediterbjudandet gäller det belopp som anges i kontoavtalet. Kredittiden väljer ni genom att kryssa i det alternativ som passar er bäst. Ni åtar er att inom kredittiden återbetala hela krediten. Det innebär att ni varje månad måste betala minst den summa som framgår av det val ni gjort.
Självklart kan ni betala mer eller betala hela krediten på en gång utan att detta kostar något extra. Om ni vill utnyttja kontokrediten under kredittiden för andra köp kommer – för att krediten skall vara slutbetald inom den avtalade kredittiden - den lägsta månadsbetalningen att höjas. Desto kortare kvarvarande kredittid desto högre lägsta månadsbetalning. Vill ni ha kvar samma lägsta månadsbetalning kan ni kontakta Svea på telefon 08 – 51493113 och ansöka om förlängd kredittid.
Av datatekniska skäl kommer Svea, om ni utnyttjar kontokrediten för flera inköp att tills vidare fakturera er separat för de olika köpen. Självklart slipper ni i så fall att betala för mer än en aviseringsavgift per månad.
Möjligheten till att välja delbetalning via Svea Ekonomi AB är att det totala värdet i kundvagnen ligger mellan 500 SEK till 50 000 SEK. Ligger värdet i kundvagnen utanför spann kommer valet inte bli tillgängligt i kundvagnen.
Har Du några frågor så kan du ringa 08 – 51493113 för närmare information. Leverans sker endast till den adress du är folkbokförd på. Din adress hämtas online i kundvagnen. Vill du däremot hämta i vår Lagershop (i Umeå) så går det bra. Vi kommer dock kräva legitimation av dig.
-
Blog flag
-
CyberPhoto Testar
Olympus E-M1 Mark III
En ny version i den populära, högpresterande E-M1-serien - med ett antal förbättringar och nyheter jämfört med föregångaren Mark II. Som vanligt handlar detta om en mycket kompakt och smidig modell, som samtidigt är mycket tålig, snabb och fullspäckad med funktioner - både för vanlig fotografering och för mer kreativ användning.
Nytt
Nyheter är bland annat en mycket snabbare processor som bidrar bl a till ännu mer effektiv bildstabilisering och möjlighet att ta "High Res"-bilder på hela 50 MP på frihand och upp till 80 MP med stativ. Förutom detta har man även förbättrat den ögonigenkännande fokuseringen och lagt till sin Live ND-funktion som emulerar effekten av ett gråfilter på upp till ND32 - lånad från E-M1X.Populär bland naturfotografer
E-M1-serien är mycket populär bland naturfotografer och kanske främst fågelfotografer. Den mindre sensorn gör att man får samma förstoringsgrad med halva brännvidden, jämfört med en 35mm fullformatskamera. Tillsammans med Olympus mycket högpresterande teleobjektiv ger det en mycket lättare och kompaktare utrustning - värdefullt när man bär omkring på utrustningen i fält.Utmärkande egenskaper
- Tåligt fukt- och dammtätat hus i magnesiumlegering
- 20 MP Live MOS bildsensor
- Ny kraftfull TruePic IX-bildprocessor
- Förbättrad 5-axlig bildstabilisering, med effekt motsv. upp till 7,5 slutarsteg
- Förbättrad ögonigenkännande autofokus
- 4K, Cinema 4K (DCI standard), Full HD och HD videoinspelning
- Höghastighets-AF 121 punkter av korstyp (fasdetektion)
- Sekvensläge 18 b/s med C-AF och 60 b/s med S-AF (även i RAW)
- Pro Capture Mode för slutarfunktion utan fördröjning och buffring av bilder innan exponering
- Stänksäker, fryssäker och dammsäker
- 2 st SD-kortplatser, en kompatibel med UHS-II
- USB 3.0 (typ C-kontakt)
- Detaljerad batteristatus med %-display
- Möjlighet till batteriladdning via USB-kontakt
- Speciell fokusläge för astrofoto
- Live Bulb/time m.m.
- Professionell mjukvara Olympus Capture 1.2 för studioarbete
Byggkvalitet och ergonomi
Att Olympus kan bygga små och robusta kameror med förmodligen marknadens bästa väderskydd är knappast någon nyhet idag. E-M1 Mark III är självklart inte helt vattentät, men vattenstänk eller duggregn ska den klara galant så länge alla luckor i ordentligt stängda. Tänk bara på att välja ett vädertätat objektiv också om du tänkt fotografera i sämre väderlekar, det är långt ifrån alla Micro 4/3-objektiv som är det. Chassit är gjort av magnesiumlegering och slutaren är testad för upp till 400.000 exponeringar. En mycket välkommen joystick har tillkommit för styrning av bland annat fokuspunkterna. Det nästintill perfekt formade greppet ger ett stadigt grepp om kameran med utmärkt ergonomi trots det kompakta formatet. Godkänd känsla i knappar och vred också.Skärm & sökare
Både LCD-skärmen och EVF-sökaren är samma som i föregående modell. En vikbar 3"-tums skärm på 1,04 MP och med fullständiga touch-kontroller ungefär som en smartphone. Sökaren har en upplösning på 2,36MP. Visning av rutnät, vattenpass och histogram finns för både sökare och skärm.Autofokus & Hastighet
E-M1 Mark III är en mycket snabb kamera som klarar upp till 18 bilder per sekund vid serietagning med den mekaniska slutaren, och upp till 60 b/s i Pro Capture-läget som använder sig av elektronisk slutarfunktion. Vill man ha följande autofokus och exponering så fungerar det bäst med 10 b/s, men även med 18 b/s fungerar med C-AF. Bufferten vid serietagning uppger Olympus upp till ~280 st RAW, eller obegränsat antal JPEG. Det kräver dock ett snabbt UHS-II-minneskort och det kan även variera stort beroende på många övriga inställningar i kameran och givetvis minneskortets kapacitet.Funktioner
I Olympus E-M1 Mark III finns det en hel del funktioner och egenskaper, och i punktlistan nedan har vi radat upp de kanske mest intressanta:- Högupplösningsbild 80 MP i RAW med stativ, eller handhållet 50 MP
- Inbyggd rå-konvertering till JPG
- Exponeringskompensation +/- 5 steg
- Exponeringslås, via FN-knapp
- Blixtexponeringskompensation
- Trådlös blixtstyrning med kompatibla blixtar
- Exponeringsvariation, gaffling/bracketing
- Bracketing för vitbalans, ISO, fokus m.fl
- Inbyggd fokus-stacking funktion
- Programmerbara Fn-knappar och rattar
- Auto-ISO med valbart lägsta och högsta känslighet mellan 200-25600
- Bildstabilisering med alla objektiv
- Sekvenstagning upp till 18 b/s, för C-AF och exponering fungerar det bäst med 10 b/s
- Anpassningsbar självutlösare/intervalltagning
- Bulb upp till 30 minuter
- Hög & lågdagervarning vid stillbildstagning
- Multiexponering
- HDR bilder
- Panoramabilder
- Live-Bulb/Time, bilden visas live på skärmen vid långa exponeringstider
- Keystone kompensation, en digital shift-funktion för att räta ut lutande linjer
- Focus peaking
- Skärpedjupskontroll
- Programmerbara FN-knappar
- Brusreduceringsinställningar
- PC synk-uttag
- 3,5mm mikrofoningång
- 3,5mm hörlursuttag
- 2,5mm ingång för fjärrkontroll
- Pixelmapping för sensorn
- Inbyggd ND-filtersimulering 1-5 EV /ND32
- USB C-kontakt
- Wifi och GPS
Focus stacking
Olympus inbyggda focus stacking-funktion klarar av att stapla upp till 15 st bilder tagna med varierande fokusavstånd, och som kameran sedan skapar 1 st JPEG-bild med mycket större skärpedjup än vad som annars är möjligt med samma fokusavstånd, bländare och brännvidd. Funktionen är väldigt enkel att använda, man behöver bara gå in i menyn och välja Alternativexp. - På - Focus BKT - På, och sedan sköter kameran allt själv efter att man tryckt ner avtryckaren. Stativ rekommenderas och autofokus måste vara aktiverad. Alla separata bilder som tas med denna funktion sparas opåverkade på minneskortet oavsett RAW eller JPEG, medan den slutgiltiga bilden blir beskuren med ca 30% av bildytan, dock med samma totala upplösning som originalbilderna och bara i JPEG-format.I bilden nedan ser vilken tydlig skillnad det är i skärpedjup mellan den vänstra utan fokus stacking och den högra med 15 st bilder staplade på varann.
Skärpedjupet i den högra bilden går inte att komma ens i närheten av även om man bländar ner till f/22-f/32, och så små bländaröppningar ger dessutom en markant diffraktion med kraftigt försämrad skärpa som följd. Bländare f/4 och brännvidd 100mm på ca 50 cm fokusavstånd.Starry Sky AF
Är den funktion som gör enklare att fokusera på oändligt när man fotograferar stjärnhimlen. Att använda autofokus brukar vara uteslutet eftersom de flesta kameror hittar inget att fokusera på en svart himmel med små stjärnor, och manuell fokusering är heller inte alltid så lätt eftersom man helst vill använda så stor bländaröppning som möjligt, och som i sin tur ger ett mycket kort skärpedjup och gör det därför lite svårare att ställa in exakt fokus. Detta har Olympus nu löst med sin Starry Sky AF-funktion. Det man behöver göra i kameran är att man väljer Starry Sky AF bland AF-inställningarna, och sedan trycker man på AEL/AFL-knappen för att aktivera funktionen, och när den gröna indikeringspunkten på skärmen slocknar trycker man ner avtryckaren i botten.
ISO 640, bländare f/1,2 och några minuters slutartid.Live Composite, Live Bulb och Live Time
För den som gillar långtidsexponeringar ger Olympus Live Composite-funktion unika möjligheter. Den fungerar på så vis att man kan följa hur bilden långsamt växer fram och förändras, medan exponeringen pågår - och sedan avsluta exponeringen när man är nöjd med resultatet. Detta fungerar i praktiken så att kameran bygger upp bilden efterhand med flera korta exponeringar. Dessa korta exponeringar räknar kameran ihop till en slutlig bild.Den stora finessen med Live Composite är att kameran efter den initiala exponeringen endast lägger till förändringar i motivet. På detta sätt riskerar man inte att fräta ut de stationära delarna i bilden, utan dessa förblir orörda i efterföljande exponeringar.
I tillägg till Live Composite finns även de mer traditionella Live Bulb och Live Time, som innebär en lång exponering. Även i dessa lägen kan man dock se bilden växa fram och stoppa exponeringen när man är nöjd med resultatet och innan viktiga motivdelar fräter ut. Live Bulb exponerar så länge avtryckarens hålls ner, medan Live Time exponerar från att du trycker ner avtryckaren - tills du trycker ner den en andra gång.
Live ND-filter
I E-M1 Mark III och E-M1X finns funktionen Live ND-filter. En grå-filterfunktion som utnyttjar kamerans extremt effektiva bildstabilisering och som är användbar även utan stativ upp till ca 1-2 sekunders slutartid, beroende på brännvidd och hur stadig man är på handen såklart. På längre slutartider än så bör stativ användas för bästa resultat. ND-simuleringen är valbar i 5 hela steg från 1-5 EV typ ND2-ND32. Live ND-filter är aktviverbar endast i M- och S-exponeringslägena. Det är en rätt kul funktion och som jag är lite förvånad över att den fungerar så pass bra som den gör i praktiken. Men den fungerar endast för stillbildstagning och tyvärr inte för videofilmning eller time lapse, vilket hade varit väldigt praktiskt. Man ser live på skärmen hur ND-simuleringen jobbar, på liknande sätt som Olympus Live-Bulb-funktion, om du sett hur den fungerar.Video
Olympus E-M1 Mark III ger bra filmkvalitet i 4K med en suverän bildstabiliseringsfunktion som tillsammans med deras IS-objektiv 12-100/4 och 300/4 kompenserar upp till 7,5 steg. För stabiliseringen finns det två lägen att välja mellan. Antingen enbart den sensorshift-baserade som för film sker med hela sensorns bredd (M-IS 2), eller den mer effektiva som även kompenserar digitalt (M-IS 1) och ger en cropfaktor på 1,18x. Självklart går stabiliseringen att stänga för stativanvändare.Olympus E-M1 Mark III ger precis som flaggskeppet E-M1X möjligheten att spela in video i UHD med 24, 25 och 30 b/s upp till 102 Mbps, samt Cinema 4K format 4096x2160 med 24 b/s upp till 237 Mbps. Några funktioner jag fortfarande saknar i Olympus kameror är zebra-mönster eller någon annan form av högdagervarning i realtid, samt möjligheten att via filmläget tilldela C1,2, C3, C4- customlägena. Vilket till exempel innebär att M-IS 1-stabiliseringen som ger 1,18x beskärning för filmläget, visar obeskuret bildutsnitt i C-lägena innan man trycker på filminspelningsknappen, och vid inspelning förändras utsnittet med 1,18x. Vilket förstås även gäller för bildformaten 4:3 för stillbild och 16:9 för film. Ställer man in kameran på filmsymbolen så får man givetvis inte dessa fenomen, men då kan man heller inte tilldela filmfunktionerna till C-läget efter eget tycke.
Många av funktionerna som finns för stillbildstagning fungerar även för video, som exempelvis rutnät, histogram och focus peaking och en hel del annat. Auto-ISO med samtida exponeringskompensation fungerar även för manuell exponering, och för dig som behöver ett utökat dynamiskt omfång vid redigeringen finns möjligheten att spela in i OM-Log. I FHD 1080p klarar den också av att filma ultrarapid / slow motion med upp till 120 b/s. Standard 3,5mm mikrofoningång och hörlursuttag finns.
Filmklippen nedan har vi spelat in i all enkelhet bara för att du ska få en aning om filmkvaliteten. Inspelat i 4K / 30p /100 Mbps med auto vitbalans och manuell fokus. ISO varierar mellan 200-3200. Filmmaterialet är precis som det kommer ur kameran och utan några korrigeringar i efterhand.
Bildkvalitet
Sensorn är samma 20 MP-variant som vi sett i tidigare modeller, medan processorn är en helt ny modell. Jag ser dock ingen nämnvärd skillnad i bildkvalitet mot t ex E-M1X, och Olympus fina färgåtergivning och utmärkta exponering har en hög igenkänningsfaktor. För bästa möjliga bildkvalitet rekommenderar jag som alltid att ta bilderna i RAW, det ger större möjligheter till bättre skärpa, dynamik och brusegenskaper än vad kameran klarar av att återge i JPEG. Högupplösningsläget som ger 80 MP är helt klart användbart till rätt sorts motiv, och med rätt sort menar jag då att man använder stativ och att allt i motivet bör som stå helt stilla eftersom kameran tar flera bilder som den sen sammanfogar till 1 st 80 Megapixels-bild. Handhållet högupplösningsläge 50 MP kräver givetvis också att allt i motivet står stilla eftersom det fungerar på ett liknande sätt.Betyg 1-10:
- Bildkvalitet 8
- Byggkvalitet 10
- Funktion 9,8
- Pris 8
Denna bild är tagen i 50 Megapixels-läget avsett för frihandstagning utan stativ. Fungerar bra för motiv där allt står helt stilla och när slutartiden inte blir för lång.Plus
+ I denna stund Olympus världsledande bildstabilisering med upp till 7,5 steg med IS-optik
+ Bra videokvalitet i 4K med utmärkt AF-funktion
+ Bra stillbildskvalitet och fin färgåtergivning
+ Möjlighet till högupplösta bilder i upp till 80 MP
+ Välfungerande seriebildtagning upp till 10b/s med följande fokus och exponering
+ Seriebildtagning upp till 18 b/s, och 60 b/s i Capture Pro-läget
+ Kortast slutartid 1/8000 sek & 1/32 000 med elektronisk slutare
+ Möjlighet till i princip ljudlös fotografering i "tyst-läge"
+ Mycket kompetent
+ Programmerbara Fn-knappar + 4st User-lägen
+ RAW format + inbyggd konvertering till JPEG
+ Mycket bra vinklingsbar skärm med touch-funktion
+ Gediget byggd i ett kompakt format
+ Bra ergonomi i förhållande till sitt behändiga format
+ Förmodligen kameravärldens bästa väderskydd
+ En joystick har tillkommit
+ Förbättrad dammborttagning på sensorn
+ Dubbla minneskortplatser, varav 1st UHS-II-kompatibel
+ PC synk-uttag
+ Slow motion 120 b/s i FHD 1080p
+ Uttag för hörlurar och extern mikrofon
+ Fokus peaking
+ Inbyggd WiFi för överföring och trådlös fjärrutlösare via smartenhet
+ Batteriladdning och drift via USB
+ WiFi och BluetoothMinus
- C-AF hänger inte med optimalt i 18 b/s-läget, fungerar bäst upp till 10 b/s
- Saknar möjlighet till högdagervarning eller zebramönster vid filmning
- Användning av mikrofon och hörlurar kan bli ett hinder för den utvikbara skärmen
- Saknar möjlighet att programmera C-lägena från filmläget
- Bara en av minneskortplatserna är UHS-II-kompatibel
- Menysystemet känns lite grötigt och det kan vara svårt att hitta vissa inställningar snabbtSlutsats
Med Olympus E-M1 Mark III får man en mycket kompetent, snabb och robust kamera i ett kompakt och lätt format med en helt otrolig stabiliseringsfunktion. Skillnaderna mot deras andra yrkesmodell - E-M1X (bortsett från storlek, tyngd och plats för dubbla batterier) är rätt marginella i det stora hela, och jag vet absolut vilken av dessa två modeller jag skulle valt. Olympus E-M1 Mark III är ett utmärkt val för alla yrkes- eller amatörfotografer som prioriterar en liten och lätt utrustning, och som samtidigt inte vill göra avkall på att komma nära sina motiv med teleobjektiv.Olympus har lyckats ta detta till en egen nivå tack vare deras otroliga 7,5-steg stabilisering som innebär att behovet av stativ minskar radikalt. Det är faktiskt möjligt att fotografera med en bildvinkel motsvarande 600mm tele på slutartider runt 1/5 sekund utan stativ och utan skakningsoskärpa i bilderna. Vilket också innebär att man kan använda flera steg lägre ISO för att slippa förstörande bildbrus.
Den mindre 4/3-sensorn innebär att även objektiven blir betydligt mindre och lättare jämfört med likvärdiga fullformatsobjektiv. Ta till exempel Olympus 300mm f/4-objektiv som ger en likvärdig ljusstyrka och bildvinkel/bildutsnitt som ett 600mm-supertele till en fullformatskamera, medan det i vikt och storlek handlar om enorma skillnader. Tittar man på ett helt kamerasystem så kan man faktiskt få ner ett komplett Micro 4/3-system i en relativt liten axelväska, medan ett likvärdigt fullformatssytem ofta kräver minst 1 st ryggsäck av större modell, eller kanske till och med två stora ryggsäckar beroende på vilka objektiv man jämför med, för att inte tala om viktskillnaderna. Mer information angående M.4/3 vs fullformat finns att läsa på denna sida ->>
Testad av Mats 2020-04-02.
Fler bilderna tagna med Olympus E-M1 Mark III och Olympus M. Zuiko Digital ED 12-100/4,0 PRO finner du nedan. Finns även två RAW-bilder längst ner.
Handhållen 50 Megapixels-bild.Till ISO-bilderna nedan har dagsljusbalanserade lampor och auto vitbalans använts.
Grundtanken med dessa ISO-bilder är inte för att jämföra ISO-prestanda med andra kameror med olika sensorstorlekar, upplösningar och självklart olika objektiv, utan mer för att visa brusegenskaperna mellan lägsta ISO och ett antal högre ISO-val med respektive kameramodell.
-
Tillbehör
Axelväska - mindreAxelväska - störreBatteri - laddare litiumjonbatteriBatteri - litiumjonBärsystemEnbensstativ, monopoderExtern hårddiskFotohandskar-
Blog flag
Hårda väskorLaddare - portabel-
Blog flag
Minnesmedia förvaringRemmar-
Blog flag
Rengöring-
Blog flag
Resestativ, ministativ och bordsstativRyggsäckSD, Secure Digital-
Blog flag
-
Blog flag
Stativ med kulled eller specialhuvud-
Blog flag
-
Blog flag
-
Blog flag
Tillbehör stabilisering & riggarÖgonmusslorÖvriga stativlösningarÖvriga väskor -
Tekniska data
Bildsensor storlek4/3-typ (17,3 x 13,0 mm) Live MOS-sensorUpplösning bildsensor20400000Upplösning stillbild (effektiv)5184 x 3888 pixelKompressionsstandardJPEG, RAW, MOV, AVIObjektivMicro 4/3 (MFT)Bildstabilisering5-axlig sensor shift-stabilisering, ger en stabilisering motsvarande upp till 7 slutarstegFokuseringAutofokus (fas- och kontrastdetektion) med 121 st korslagda fasdetekterande fält, manuell fokusMinnestypDubbla minneskortsfack för SecureDigital, SDHC, SDXC (ena facket UHS-II kompatibelt)Optisk sökareInbyggd elektronisk LCD-sökare (EVF), 2,36 Mpixels upplösning, 100% visning, motsv 1,3x förstoring. Dioptrijustering -4 - +2 dioptrierBildskärm3,0-tumstyp vinklingsbar touch-LCD (1,037 Mpixel), inställbar ljusstyrkaLjusmätning324-fälts evaluerande, centrumvägd, spotmätning (spotmätning även med hög-/lågdagerprioritering)VitbalansAuto + 7 lägen + färgtemperatur (K) + manuell (4 lagringsbara) + 2-axlig fininställningLjuskänslighetAuto ISO ~64-6400, manuell ISO ~64-25600SlutartiderMekanisk slutare: 60-1/8000 s + bulb (upp till 30 min). Elektronisk slutare: 60- 1/32000 sExponeringHelautomatik (iAuto), programautomatik, slutarprioritet, bländarprioritet, manuell + 3 st custominställningar + undervattensprogramExponeringskompensation+/- 5 EV i 1/3-stegSjälvutlösare2 eller 12 s + custom (fördröjning 1-30 s, 1-10 bilder i rad med 0,5-3 s intevall)BlixtMöjlighet till extern, (ingen blixt ingår till denna modell)BlixtinställningarAuto, "röda ögon"-reduktion, synk på långa slutartider, synk på bakre slutarridån, upplättnad (även höghastighetssynk med extern kompatibel blixt), manuellRäckvidd blixtMedföljande blixt ledtal 9,1 (ISO 100/m)SekvenstagningUpp till 60 bilder/ sekund (i tyst höghastighetsläge med elektronisk slutare), upp till 15 bilder/sekund (i normalt höghastighetsläge)FilmningMOV: C4K: 4096x2160 /24p (interframe, 237 Mbps), 4K: 3840x2160/30p/25p/24p (interframe, 102 Mbps), Full HD: 1080/30p/25p/24p (All-Intra, 202 Mbps), 1080/60p/50p (interframe, upp till 52 Mbps), HD: 720/60p/50p/30p/25p/24p (All-Intra/Interframe, upp till 102/26 Mbps). AVI: 720/30pLjudinspelningInbyggd stereomikrofon, ingång för extern stereomikrofon via 3,5mm telepluggBatteriLaddbart litiumjonbatteri BLH-1VädertätningJa, tätad mot fukt och damm (ej vattentät vid extrema förhållanden/nedsänkning i vatten)AnslutningarMultikontakt (USB-C, A/V-ut, fjärr), HDMI Micro D, ingång för extern mikrofon och hörlursutgång via 3,5 mm stereoteleplugg, fjärrkontroll via 2,5mm telepluggMått134,1 x 90,9 x 68,9 mmVikt504 g (endast kamerahus)Medföljande programvaraFör fri nedladdning från Olympus: Olympus Viewer 3, Olympus Capture m.m.Medföljande tillbehörLaddbart batteri BLH-1, laddare BSC-1 , ögonmussla EP-14, USB-kabel CB-USB6 , axelrem, bruksanvisning (ingen blixt ingår till denna modell)
Populära tillbehör

Vi byter in fotoprodukter!

Köp Olympus hos oss
Olympus är ett världsledande företag inom optisk och digital teknik. Företaget grundades 1919 i Japan och tillverkar förutom kameror, kikare, ljudinspelare som du hittar i vårt sortiment även utrustning till sjukvård, industri och vetenskap. Letar du efter en av Olympus kamera, en kikare av hög kvalitet eller en handhållen diktafon så kan du med trygghet vända dig till oss. Vi har en lång erfarenhet av Olympus produkter och vi har en utmärkt kundservice.