-
Vanliga frågor
-
Hur betalar jag?
Du väljer detta i kundvagnen
-
När börjar jag betala?
Din första avi skickas i mitten på månaden efter du gjort ditt köp och förfaller till betalning per den sista varje månad.
-
Kan jag betala via autogiro?
Kan jag betala via autogiro? Visst kan du det! Kontakta SveaWebPay så skickar dom ut en autogiroanmälan till dig.
-
Kan jag ändra min leveransadress?
Nej, leveranserna sker alltid till folkbokförd adress. Din adress hämtas online i kundvagnen. Vill du däremot hämta i vår Lagershop (i Umeå) så går det bra. Vi kommer dock kräva legitimation av dig.
Exempel på effektiv ränta vid köp om 10,000 kr upplagt på 12 månader, 0 % ränta, 295 kr uppläggningsavgift och 29 kr aviavgift i enlighet med Konsumentverkets riktlinjer är 10,68 %.
Allmänt Svea Ekonomi AB erbjuder er att, efter godkänd kreditprövning som sker efter ni fyllt i personuppgifterna i kassan, teckna ett kontokreditavtal på de villkor som framgår av de allmänna villkoren till bilagt kontoavtal. Ett kontoavtal innebär att ni får en kredit som ni kan använda till inköp hos till Svea anknutna leverantörer. För varje tillfälle ni betalar till Svea så kan ni disponera motsvarande kreditutrymme som ni amorterar för andra inköp under den tid som kontokreditavtalet gäller. Krediterbjudandet gäller det belopp som anges i kontoavtalet. Kredittiden väljer ni genom att kryssa i det alternativ som passar er bäst. Ni åtar er att inom kredittiden återbetala hela krediten. Det innebär att ni varje månad måste betala minst den summa som framgår av det val ni gjort.
Självklart kan ni betala mer eller betala hela krediten på en gång utan att detta kostar något extra. Om ni vill utnyttja kontokrediten under kredittiden för andra köp kommer – för att krediten skall vara slutbetald inom den avtalade kredittiden - den lägsta månadsbetalningen att höjas. Desto kortare kvarvarande kredittid desto högre lägsta månadsbetalning. Vill ni ha kvar samma lägsta månadsbetalning kan ni kontakta Svea på telefon 08 – 51493113 och ansöka om förlängd kredittid.
Av datatekniska skäl kommer Svea, om ni utnyttjar kontokrediten för flera inköp att tills vidare fakturera er separat för de olika köpen. Självklart slipper ni i så fall att betala för mer än en aviseringsavgift per månad.
Möjligheten till att välja delbetalning via Svea Ekonomi AB är att det totala värdet i kundvagnen ligger mellan 500 SEK till 50 000 SEK. Ligger värdet i kundvagnen utanför spann kommer valet inte bli tillgängligt i kundvagnen.
Har Du några frågor så kan du ringa 08 – 51493113 för närmare information. Leverans sker endast till den adress du är folkbokförd på. Din adress hämtas online i kundvagnen. Vill du däremot hämta i vår Lagershop (i Umeå) så går det bra. Vi kommer dock kräva legitimation av dig.
-
CyberPhoto Testar
Bästa avancerade APS-C-kamera, enligt TIPA 2020
Mest prisvärda kamera, enligt EISA 2020-2021Nikon Z50
Nikon släpper sin första instegsmodell i Z-serien, tillika sin första modell med APS-C-sensor (DX) och Z-bajonetten. Nikon riktar sig i marknadsföringen framförallt mot lite nyare och mindre erfarna användare. Viktigt att påpeka är dock att Z50 är en fullgod systemkamera även för relativt slipade fotografer. Med överlag riktigt fina prestanda och avancerad funktionalitet är den jämförbar med t ex D7500 på SLR-sidan.
Utmärkande egenskaper
- APS-C-sensor med 20,9 MP
- Nikon Z-objektivfattning
- Hybridautofokus med 209 st fasdetektionspunkter i kombination med kontrastdetektion
- Seriebildtagning med upp till 11 bilder/s med följande AF och AE
- Högupplöst och snabb elektronisk sökare OLED, 3,7M pixel
- Vinklingsbar touch-LCD-skärm på 1,04M punkter
- Adapter FTZ finns för användning av F-optik
- Filmning i 4K upp till 2160/30p och full HD upp till 1080/120p/60p, utan pixel binning
- Elektronisk stabiliseringsfunktion för video
- SD-minneskortplats UHS-I
- Standard 3,5mm mikrofoningång, USB Micro-B och HDMI Micro-D
- WiFi och bluetooth för trådlös bildöverföring
Hjärtat i kameran är en 20,9 MP CMOS-sensor, som medger fokusering med fasdetektion - något som möjliggör snabbare fokusering och mer effektiv fokusföljning av rörliga motiv. Modellen har ingen inbyggd bildstabilisering, utan förlitar sig på DX-objektivens bildstabilisering - något som vi hoppas kommer finnas i de flesta zoomobjektiv i Z-DX-serien.
Kameran filmar i upp till 4K/30p, har slowmotion-funktion i Full HD-upplösning och har även en ingång för extern mikrofon, för den som vill ha bästa möjliga ljudkvalitet vid filmning.
Med Nikons FTZ-adapter kan du förstås använda hela Nikons sortiment av objektiv för F-fattning, även på denna kamera.
Test nedan gäller endast kamerahuset och ej eventuella kit-objektiv.
Byggkvalitet och känsla
Kamerahuset har ett välformat och skönt grepp för sitt kompakta format, men för den med lite större händer så hamnar lillfingret lätt utanför greppet. Z50 är byggd till större del av syntetmaterial och en fördel med det är att kamerahuset väger endast 395 gram. Det är dock inte vädertätat.Hastighet och autofokus
Z50 är en snabb instegsmodell med en seriebildtagning upp till 11 bilder per sekund i full upplösning med följande autofokus och exponering (AE). I tyst videoläge med elektronisk slutare klarar den ta stillbilder upp till 30 b/s i 4K-upplösning (8MP), med låst AF och AE. Kamerans buffert klarar upp till max 100 st JPEG-bilder i ett svep, eller upp till max 50 st RAW med de snabbaste UHS-I korten. Autofokuseringen fungerar utmärkt och de 209 AF-punkterna täcker upp större del av bilden. Ansikts/ögon-avkännande autofokus finns såklart, och slår man över till filmläget så försvinner ögon-AF, men ansiktsdetekterande AF fungerar i alla lägen.Funktioner
Nikon Z50 är en kamera att växa med, den är tänkt att fungera både för nybörjare och de som kommit lite längre i sitt fotograferande, eller videofilmande. Z50 har bland annat 2 st User-lägen som man kan programmera med vilka inställningar man vill, suveränt om man t ex använder A-läget för stillbilder och något av U-lägena för filmning, då går det väldigt snabbt att skifta mellan stillbild och video och man behöver inte fundera ifall man glömt någon viktig inställning. Det finns även 5 st Fn-knappar som kan anpassas med ett urval av upp till 30 st olika funktioner, men jag hade önskat att alla knappar fått tillgång till samtliga funktioner istället för att vissa är begränsade bara till några enstaka funktioner.Fler intressanta funktioner i Z50 har vi radat upp nedan:
- Bländarförval (A)
- Slutarförval (S)
- Manuell exponering (M)
- Exponeringsvariation (AE gaffling/bracketing)
- Exponeringslås
- Inbyggd bearbetning och konvertering av RAW-bilder
- Blixtexp. kompensation
- Blixtsynk på första/andra ridån
- Spotmätning
- HDR-funktion för JPEG-formatet
- Skärpedjupskontroll
- Justering av digitalskärpa
- Justering av färgmättnad & nyans
- Justering av kontrast, ljushet & klarhet
- Multiexponering
- Intervallfotografering samt Time lapse-filmläge upp till 4K
- Auto-ISO med valbart lägsta och högsta känslighet (200 - 51200)
- Auto-ISO med valbar längst/kortast slutartid (30 s - 1/4000 s)
- Sekvenstagning 11 b/s
- Brusreduceringsinställningar
- Korrigering av distorsion, vinjettering och diffraktion
- Focus peaking
- Microjustering för autofokus
- WiFi & Bluetooth
Skärm och sökare
Skärmen är en 3,2"-tums vinklingsbar LCD med 2,1 MP upplösning. För dig som vill kunna se bilden på skärmen vid självporträtt, eller selfies som det numera kallas, så är den vikbar nedåt så pass mycket att den hamnar under kameran. Att skärmen viks nedåt blir förstås ett hinder om man vill placera kameran på stativ eller ett bord. Skärmen har full touch-funktion ungefär som en smartphone. På skärmens högra sida sitter det också tre touchknappar för förstoring +/- samt Disp-knappen, och det kan säkert var bra så länge du inte använder vänster öga som jag för att komponera bilder med i sökaren, för då kan du säkert gissa vad som kan hända. Nästippen kommer nämligen åt förstoringsknappen stup i kvarten, vilket är otroligt störande. Dessa touch-knappar går heller inte att stänga av även om man avaktiverar pekfunktionerna. Känns inte helt genomtänkt och något som jag hoppas Nikon löser med ny firmware. Optimistisk som man är försökte jag i alla fall använda nästippen till att styra dessa funktion, men det gick allt annat än bra. En annan funktion som jag saknade var att kunna flytta fokuspunkten via touch på skärmen när man tittar i sökaren.OLED-sökaren med 2 360 000 punkter och 100%-visning ger en detaljrik bild med relativt hög kontrast, precis som OLED brukar ge. Om det uppfattas som bra eller dåligt är en ren smaksak, och personligen tycker jag Z50 har en mycket bra EVF-sökare.
WiFi och Bluetooth
Självklart har Nikon Z50 som alla kameror idag, möjlighet till trådlös bildöverföring via Nikons app Snapbridge till smartphones och surfplattor. Man behöver bara koppla ihop kamera och smartenheten en enda gång via Bluetooth, och sedan sköter kameran bildöverföringen automatiskt till mobilen, och kameran behöver inte ens vara påslagen. I appen kan man välja ifall bilderna ska överföras i full storlek eller 2 MP, och det lägre alternativet rekommenderas för dig som snabbt vill kunna lägga upp bilderna på sociala medier. I full upplösning kan väntetiden bli flera minuter.Stabilisering
Nikon Z50 har inte fått den sensorbaserade stabiliseringen som finns i fullformatskamerorna Z6 och Z7. Bildstabilisering får man istället nöja sig med i DX-VR-objektiven. Personligen tycker jag det är lite trist att Nikon inte varit konsekvent på den fronten eftersom de hittills lanserade FX-Z-objektiven är inga VR-objektiv. Vid filmning kan man aktivera en digital stabiliseringsfunktion, men den beskär också bilden i 4K och med icke VR-objektiv gav den ingen större verkan.Batteriladdning
Z50 kan laddas via USB C-porten, men den kräver minst 5V 3A för att det ska vara möjligt. Vilket betyder att den fungerar bara med ett fåtal powerbanks och USB-laddare som stödjer Power Delivery (PD), som t ex denna USB-laddare. Alltså inte lika användbart som hos vissa konkurrenter där man kan använda i princip vilken powerbank som helst.Video
Filmkvaliteten i 4K är som väntat mycket bra, och speciellt på låga ISO. Till skillnad från sina närmaste DSLR-syskon så spelar Z50 in 4K-film utan cropfaktor, den använder alltså hela sensorns bredd. Vilket är en fördel framförallt vid användning av vidvinkeloptik. Vid sämre ljusförhållanden på höga ISO har jag dock sett bättre resultat hos vissa APS-C-modeller, på ISO 3200-6400 kryper det mer i Z50 än i t ex Fujis och Sonys likvärdiga APS-C-modeller. Z50 har även en digital stabiliseringsfunktion för video som utnyttjar pixlar på sensorns ytterkanter, och med den aktiverad så beskärs bilden en aning.Autofokusfunktionen går inte ens att jämföra med någon av Nikons DSLR-modeller under filmning, den är så fantastiskt mycket bättre i Z-kamerorna. Den jobbar mycket tystare och smidigare. För dig som föredrar manuell fokus finns både focus peaking och förstoringsfunktion. Högdagervarning i realtid typ zebra-mönster saknas dock.
Slow motion-funktion upp till 120p i Full-HD finns också. Ingång för extern mikrofon finns, men hörlursuttag får man klarar sig utan. Med manuell exponering fungerar ISO både manuellt eller i autoläge, och i övriga exponeringslägen gäller ISO-auto.
För att du ska få en aning om hur filmkvaliteten med Nikon Z50 blir så har vi i all enkelhet spelat in några korta filmsnuttar nedan. Filmmaterialet är inspelat i 4K / 25p / ~120 Mbps. Manuell fokus, auto-vitbalans och ISO varierar mellan 100-1600. Objektiv: Nikon Z 24-70/4 S.
Bildkvalitet
Bildkvaliteten är mycket bra med låga brusnivåer och relativt högt dynamiskt omfång. Nikons skarpa Z-objektiv gör förstås också sitt, objektiven har väldigt stor betydelse för bildkvaliteten. Nikons nya DX-objektiv med Z-fattning kommer vi att testa vid ett senare tillfälle. Bilderna blir mycket bra redan som de kommer ur kameran i JPEG, och i Raw kan man som vanligt lyfta fram ytterligare kvalitéer. Jag ser heller ingen nackdel eller problem med att Nikon inte pressat in fler pixlar på sensorn, 20MP är mer än tillräckligt för de flesta och snarare bara en fördel för brus och dynamik. Fler pixlar på sensorn är bara bra så länge det påverkar bildkvaliteten i positiv riktning, vilket det tydligen inte alltid gör.Betyg 1-10:
- Bildkvalitet 8,7 (filmkvaliteten på höga ISO drar ner betyget en aning)
- Byggkvalitet 7,5
- Funktion 7,8
- Pris 8
Plus
+ Utmärkt stillbildskvalitet
+ Mycket bra filmkvalitet i 4K på låga ISO
+ Snabb och träffsäker autofokus, och bra AF även vid filmning
+ AF-punkterna täcker upp större del av bilden och klarar ner till -4 EV
+ Bra ansikts/ögon-AF för stillbildstagning, och ansikts-AF för filmning
+ Seriebildtagning 11 b/sek med följande C-AF & AE
+ Buffert med upp till ca 100 st bilder beroende på minneskort
+ Möjlighet till ljudlös bildtagning
+ Bra elektronisk sökare
+ 2 st programmerbara U-lägen, samt 5 st Fn-knappar
+ Bra vikbar skärm med touch-kontroller, och vikbar även nedåt/framåt för selfies
+ Ergonomiskt och skönt grepp för sin storlek
+ Behändigt format och Z50 är hittills den minsta Nikon APS-C-modellen
+ Slow motion-funktion upp till 120 fps i Full-HD
+ Focus peaking (bra hjälpmedel för manuell fokusering)
+ Ingång för extern mikrofon
+ Stöder batteriladdning via USB-kontakten
+ WiFi & BluetoothMinus
- Kameran saknar IBIS stabilisering typ sensor-shift, VR-objektiv krävs i så fall
- Ingen kortare slutartid än 1/4000, trots möjlighet till elektronisk slutare i tyst läge
- Endast 1st minneskortplats och ej UHS II-kompatibel
- Saknar hörlursuttag
- Saknar inbyggd sensorrengöring
- Joystick hade varit ett bättre alternativ än fyrvägsknapparna runt OK-knappen
- Saknar högdagervarning i realtid typ Zebra-mönster
- Touch-fokus fungerar ej vid användning av sökaren
- Touch-knapparna på skärmens högra sida går ej att stänga av eller tilldela till andra Fn-knappar
- Lite snålt och begränsat med funktioner för de anpassningsbara Fn-knapparna
- Vid filmning visas bilden på skärm och i sökare med en viss fördröjning
- Jämförelsevis lite högre brus vid filmning i 4K än vissa spegelfria konkurrenter
- Äldre USB Micro B istället för nyare USB C
- Nikon Z50 är ej vädertätadSlutsats
Nikon Z50 är den första instegskameran till det spegelfria Z-systemet, och en modell som i förhållande till Nikons spegelreflexkameror hamnar någonstans mellan de enklare nybörjarmodellerna och de lite mer avancerade kamerorna med APS-C-sensorer. Med andra ord handlar Z50 om en snabb och bra instegsmodell med relativt likvärdig hastighet och bildkvalitet som sina DSLR-syskon D500 och D7500. Byggkvaliteten känns dock mer jämförbar med Nikons kameror i D5000-serien.Videokvaliteten i 4K är också mycket bra på låga ISO, och till skillnad från D500 och D7500 ger Z50 ingen beskuren bild i 4K, den läser alltså av hela sensorns bredd. Autofokusfunktionen vid filmning är betydligt bättre och mer användbar än i samtliga Nikons DSLR-kameror med AF-S-optik.
Det sammanlagda betyget landar på en silvermedalj. Stillbildskvaliteten är utmärkt på både låga och höga ISO, men det som förvånar mig är att den hänger inte riktigt med vid filmning på högre ISO från 1600 och uppåt, där brusar det mer än hos t ex Fujifilms och Sonys APS-C-kameror. Det som också avhåller mig från att sätta högsta betyg är några ogenomtänkta funktioner och egenskaper som jag tycker hade kunnats göra bättre. Fast det kommer ju förmodligen en ersättare om några år, och då kan jag bara hoppas att Nikons konstruktörer börjat snegla lite mer på sina starkaste konkurrenter. Även de största och mest populära tillverkarna kan bli omkörda, och med dagens hastighet kan det gå snabbare än många anar.
Testad av Mats 2019-12-09.
Samtliga bilder förutom ISO-bilderna längst ner är tagna i RAW och konverterade till JPEG via Nikon Capture NX.
Objektiv: Nikkor Z 14-30/4 S.
Fler bilder som vi tagit med Nikon Z50 finner du nedan.
ISO/känslighet
Till ISO-bilderna nedan har dagsljusbalanserade lampor och auto vitbalans använts. ISO- bilderna är i JPEG precis som de kommer ur kameran.Genom att klicka på ISO-värde nedan får du upp motsvarande bild i full upplösning:
Grundtanken med dessa ISO-bilder är inte för att jämföra ISO-prestanda med andra kameror med olika sensorstorlekar, upplösningar och självklart olika objektiv, utan mer för att visa brusegenskaperna mellan lägsta ISO och ett antal högre ISO-val med respektive kameramodell.
-
Tillbehör
Axelväska - mindreAxelväska - störreBatteri - litiumjonBärsystemExtern hårddiskFjärrkontroll / utlösareFotohandskar-
Blog flag
Fotostativ, utan huvudKamerablixtar-
Blog flag
Laddare - portabel-
Blog flag
MacroblixtMikrofonerMikrofonpaket (trådlöst)Minnesmedia förvaringObjektivadaptrarRegnskyddRemmarRengöring-
Blog flag
Resestativ, ministativ och bordsstativRyggsäckSD, Secure Digital-
Blog flag
-
Blog flag
Stativ med panorama- eller videohuvud-
Blog flag
-
Blog flag
Tillbehör stabilisering & riggarTrådlös överföring-
Blog flag
TTL-blixtkablar, TTL-adaptrarÖgonmusslorÖvriga stativlösningar-
Blog flag
Övriga väskor -
Tekniska data
Bildsensor storlek23,5 × 15,7 mm, APS-C-format (DX) CMOS-sensor med optiskt lågpassfilterUpplösning bildsensor20900000Upplösning stillbild (effektiv)5568 × 3712 pixelKompressionsstandardJPEG, RAW (NEF), MOV, MP4 (MPEG-4/H.264-komprimering för video)ObjektivNikon Z-bajonett (även objektiv med F-fattning kan användas med separat FTZ-adapter)FokuseringHybridautofokus (fas- och kontrastdetekterande) med 209 st valbara fokuspunkter, känslighet ner till -4EVMinnestypSD, SDHC, SDXC (UHS-I-kompatibel)Optisk sökareElektronisk OLED-sökare (EVF) av 0,39-tumstyp med 2,36 MP upplösning, 100% täckning, 1,02x förstoring (med 50 mm optik), dioptrijustering -3- +3 dioptrier, sensor för ögonaktiveringBildskärm3,2-tumstyp vinklingsbar LCD-skärm med 1,04 MP upplösning, 100% visning och touch-funktion. Inställbar ljusstyrka (11 steg)LjusmätningBildsensorbaserad flerfälts evaluerande mätning (Matrix), centrumvägd och spotmätningVitbalansAuto (3 st varianter) + 12 lägen + färgtemperatur (K) + manuellt (6 manuella inställningar kan lagras) + finjusteringLjuskänslighetISO 100-51200 (upp till motsvarande ISO 204800 i utökat läge)SlutartiderMekanisk slutare: 1/4000-30 s + bulb + tid. Normal blixtsynk vid 1/200 s (eller längre). Även möjlighet till elektronisk slutare och elektronisk förstaridåExponeringProgramautomatik + bländarautomatik + tidsautomatik + manuellExponeringskompensation+/- 5 steg i ner till 1/3-steg + exponeringsgaffling (bracketing)Självutlösare2, 5, 10, 20 s fördröjning med 1-9 st bilder i rad i intervall om 0.5, 1, 2, eller 3 sBlixtIntern blixt, möjlighet till externBlixtinställningarAuto, på/av, auto upplättningsblixt, "röda ögon"-reducering, synk på långa slutartider, synk på andra slutarridånRäckvidd blixtIntern blixt ledtal 7 (ISO 100, m)SekvenstagningUpp till 11 bilder/s med motivföljande autofokus och aktiv ljusmätningFilmning4K UHD: 2160/30p/25p/24p, full HD: 1080/60p/50p/30p/25p/24p, Slow motion: 1080/120p/100p (30p x4, 25p x4, 24p x5)LjudinspelningInbyggd stereomikrofon, ingång för extern stereomikrofon via 3,5mm teleplugg (Ljudformat: linjär PCM/AAC)BatteriLaddbart litiumjonbatteri EN-EL25VädertätningNejAnslutningarUSB 2.0 Hi-Speed (micro B), HDMI micro D, mikrofoningång (3,5 mm stereoteleplugg)Mått~126,5 × 93,5 × 60 mmVikt~395 g (endast kamerahus)Medföljande programvaraProgramvara finns för fri nedladdning från Nikon, bl a Nikon View NX-i och Nikon Capture NX-D. Appen Nikon Spapbridge för filöverföring och fjärrstyrning från smartphone/surfplatta finns för nedladdning från Google Play, Apple App Store och liknande tjänsterMedföljande tillbehörLaddbart batteri EN-EL25, laddare MH-32 , USB-kabel UC-E21, nackrem AN-DC20, kamerahuslock BF-N1, ögonmussla DK-30

Vi byter in fotoprodukter!

Köp Nikon hos oss
Nikon är en stor aktör inom foto med många nöjda användare världen över. 2017 är ett jubileumsår då man firar imponerande 100 år som företag. Hos oss på CyberPhoto hittar du alla tänkbara Nikon kameror, vi har även alla typer av objektiv som du kan behöva för din Nikon systemkamera. Det senaste tillskottet i utbudet är Nikons actionkameror KeyMission som är tåliga och spelar in video i 4K-upplösning. CyberPhoto är betrodda att vara en Nikon Professional Dealer vilket betyder att du som arbetar professionellt med deras produkter kan få tillgång till och hjälp med hela Nikons professionella utbud hos oss.