Din första avi skickas i mitten på månaden efter du gjort ditt köp och förfaller till betalning per den sista varje månad.
Kan jag betala via autogiro?
Kan jag betala via autogiro? Visst kan du det! Kontakta SveaWebPay så skickar dom ut en autogiroanmälan till dig.
Kan jag ändra min leveransadress?
Nej, leveranserna sker alltid till folkbokförd adress. Din adress hämtas online i kundvagnen. Vill du däremot hämta i vår Lagershop (i Umeå) så går det bra. Vi kommer dock kräva legitimation av dig.
Övrigt
Exempel på effektiv ränta vid köp om 10,000 kr upplagt på 12 månader, 0 % ränta, 295 kr uppläggningsavgift och 29 kr aviavgift i enlighet med Konsumentverkets riktlinjer är 10,68 %.
Allmänt
Allmänt Svea Ekonomi AB erbjuder er att, efter godkänd kreditprövning som sker efter ni fyllt i personuppgifterna i kassan, teckna ett kontokreditavtal på de villkor som framgår av de allmänna villkoren till bilagt kontoavtal. Ett kontoavtal innebär att ni får en kredit som ni kan använda till inköp hos till Svea anknutna leverantörer. För varje tillfälle ni betalar till Svea så kan ni disponera motsvarande kreditutrymme som ni amorterar för andra inköp under den tid som kontokreditavtalet gäller. Krediterbjudandet gäller det belopp som anges i kontoavtalet. Kredittiden väljer ni genom att kryssa i det alternativ som passar er bäst. Ni åtar er att inom kredittiden återbetala hela krediten. Det innebär att ni varje månad måste betala minst den summa som framgår av det val ni gjort.
Självklart kan ni betala mer eller betala hela krediten på en gång utan att detta kostar något extra. Om ni vill utnyttja kontokrediten under kredittiden för andra köp kommer – för att krediten skall vara slutbetald inom den avtalade kredittiden - den lägsta månadsbetalningen att höjas. Desto kortare kvarvarande kredittid desto högre lägsta månadsbetalning. Vill ni ha kvar samma lägsta månadsbetalning kan ni kontakta Svea på telefon 08 – 51493113 och ansöka om förlängd kredittid.
Av datatekniska skäl kommer Svea, om ni utnyttjar kontokrediten för flera inköp att tills vidare fakturera er separat för de olika köpen. Självklart slipper ni i så fall att betala för mer än en aviseringsavgift per månad.
Möjligheten till att välja delbetalning via Svea Ekonomi AB är att det totala värdet i kundvagnen ligger mellan 500 SEK till 50 000 SEK. Ligger värdet i kundvagnen utanför spann kommer valet inte bli tillgängligt i kundvagnen.
Har Du några frågor så kan du ringa 08 – 51493113 för närmare information. Leverans sker endast till den adress du är folkbokförd på. Din adress hämtas online i kundvagnen. Vill du däremot hämta i vår Lagershop (i Umeå) så går det bra. Vi kommer dock kräva legitimation av dig.
CamRanger - avancerad fjärrkontroll till din DSLR-kamera!
Banbrytande DSLR-kontroll som ger full kontroll över Canon- eller Nikonkameror via ett dedikerat WiFi-nät mellan en iOS enhet (iPad, iPhone eller iPod Touch), Android och CamRanger-enheten, som kopplas till kamerans USB-kontakt!
Nyhet: Nu finns det även en betaversion för Windows 7 och 8 att ladda hem på Camrangers hemsida.
Kan nu också användas för att styra kameran från en MAC-dator och även överföra bilder direkt till densamma. Betaversion (för OSX 10.7 & 10.8) finns nu att ladda ner på Camrangers hemsida. Finns numera även app avsedd för Android-enheter i betaversion.
Egenskaper:
- Fjärrutlösare
- Livevisning på iOS/Android enheten
- Touch fokus-kontroll
- Möjligt att se och ladda bilder i hög upplösning
- Start/stop av videoinspelning
- Ändra kamerans inställningar
- Kontroll upp till ca 50 meter (90m med långsam anslutning)
- Batteritid ca 5-6 timmar enligt tillverkaren
- Micro-USB uttag för laddning
Innehåll:
- CamRanger-enheten (väger endast 100 gram med batteri)
- Uppladdningsbart batteri (3,7V, 2000mAh)
- Svart skyddsfodral med två fickor i neopren och karbinhake
- Vit USB laddningskabel
- Svart USB kabel för koppling till kamera (passar de flesta Canon och bara vissa Nikon)
- Ethernet-kabel för ev. firmwareuppgraderingar
- Snabbstartsguide (Svensk & Engelsk)
OBS! Till Nikon D800/E, D7100, D5200 m.fl. används USB kabeln som följer med kameran.
Testad:
Vi har testat CamRanger med både Ipad Mini (IOS) och Samsung S3 (Android). Vi provade med olika kameror också, i första hand Nikon D800, men även en kort stund med Canon EOS 7D och 5D Mark III. Där det visade sig fungera bättre med 7D än 5D MK3.
Komma igång
Det första man måste göra (förutom att läsa den kortfattade instruktionen som medföljer), är att ladda hem Camranger-appen till sin surfplatta eller smartphone, och sedan välja registrera och knappa in koden som står på baksidan av Camrangern. I nästa moment slår man på modulen till On-läge och kollar så att exempelvis Ipad:en hittar igen den under Wifi-inställningar, och väljer anslut. Det tar ca 30-60 sekunder innan enheterna får kontakt med varann. Svårare än så är det inte och sen är det bara att tuta och köra, men ibland kan man få utföra momenten 2-3 gånger för att skapa kontakt. Om man har en kamera där medföljande svarta USB-kabel (typ A till mini-B) till CamRangern inte passar, så måste man använda kamerans medföljande originalkabel.
Android
Appen för Android är i skrivande stund bara en betaversion, som faktiskt fungerade riktigt bra till Nikon. Till Canon EOS 5D Mark III ville appen aldrig starta trots att de tre enheterna såg ut att ha kontakt med varann, så där verkar det vara nåt kommunikationsproblem av för oss okänt slag. Med Canon EOS 7D fungerade det däremot utan några problem.
JPEG
Tagna bilder sparas alltid på kamerans minneskort i första hand. Camranger återspeglar filerna som finns på minneskortet i kameran och kan i många fall väljas att överföras och sparas på smartenheten, vilket i regel sker på några sekunder beroende på upplösning, format och kamera.
Med Nikon D800 och Ipad måste man välja lägre upplösning på JPEG filen, det räckte med att välja M (20Mp) istället för L (36Mp). Till Android-enhenten däremot fungerade det bra med JPEG i högsta upplösning och minsta komprimering, och fungerade även att överföra och spara bilden i smartphone:n i efterhand.
RAW
Varken Nikons eller Canons RAW-filer gick att överföra till Samsung S3, men till IOS (Ipad) fungerade det bra med Canon EOS 7D:s RAW (konstigt nog inte med 5DMK3). CamRanger är dock inte tänkt som överföringsenhet för att spara bilder med som backup, det är en fjärrkontroll med live view och osedvanligt många funktioner.
Bildvisning
Canon har en klar fördel när det gäller bildvisning, och det är tack vare att deras live view-funktion fungerar betydligt bättre än Nikons för detta ändamål. Det märks tydligt när man använder små bländaröppningar, och detta oavsett om man gör det direkt på kameran eller via Camrangern. Anledningen till det är att de flesta av Nikons kameror bländar ner i realtid i liveview-läget. Det gör inte Canons kameror, de bländar ner först när exponering sker, och i appen finns därför en nedbländningsfunktion för Canons kameror (DOF). Liveview-bilden från Nikon är betydligt mer brusig och otydlig, vilket gör det svårare att bedöma fokus eller skärpa i jämförelse med Canon. För att kunna bedömma skärpa vid manuell fokusering med Nikon, bör man göra det på största öppning och sedan blända ner innan exponering. Detta är alltså inget som beror på själva Camranger, utan beror endast på hur kameratillverkarna har löst sin livew view-funktion. I övrigt fungerar det relativt likvärdigt mellan Canon och Nikon, men vissa funktioner i appen skiljer sig beroende på kamera, samt IOS eller Android.
Det medföljer ingen programvara alls, vilket är nödvändigt för hantering av t ex HDR-bilder eller om man använt funktionen Focus Stacking (= som tar valfritt antal bilder med varierande fokus för att sedan läggas ihop i specialprogram för att skapa större skärpedjup). För den typen av bilder får man använda programvaror från andra tillverkare.
Snabb
Responsen mellan Camranger och smartenheten är förvånansvärt snabb, och jag upplever inga irriterande väntetider. Avtrycket sker i princip lika snabbt som att trycka på kamerans avtryckare. Givetvis får man räkna med att det tar ett antal sekunder att överföra högupplösta bilder, det är helt naturligt. Livevisningen ger en kort fördröjning, vilket också är fullt normalt.
Funktioner
Camranger är en otroligt kompetent liveview-fjärrkontroll och användbar till i stort sett all typ av fotografering. Det finns åtkomst till de flesta funktioner som man behöver för sitt bildskapande, och den är fantastiskt mycket mer användbar än kameratillverkarnas egna Wifi-funktioner. Man får även tillgång till funktioner som inte finns i Canons och Nikons kameror, som t ex Focus peaking (gäller ej Android) och touch fokus. Flest funktioner får man med en Ipad. Här nedan ser några exempel på vad du kan styra från CamRanger bortsett avtryckarfunktion (Capture).
- Live View
- Justera bländare & slutartid
- Ändra ISO-tal
- Ändra vitbalans
- Ändra upplösning och format
- Exponeringskompensation
- Exponeringsvariation, manuell eller auto
- Finjustera fokus
- Förstora bilden till 100%
- Touch focus
- Focus peaking (ej Android)
- Intervalltagning
- Bulb fotografering
- Histogram
- Rutnät
- Hög och lågdager-varning
- Starta/stoppa video
- Radera bilder på kamerans minneskort
- Visning av kamerans batteri-indikator
Vissa funktioner fungerar bara för Nikon, och vissa bara för Canon. Några exempel är exponeringsval (bländar/slutarförval, Manuell eller P), skärpedjupskontroll (DOF), val av fokus (singel, continuous), ljusmätningsmetod, och bildtagningsläge (drive mode). De funktioner som inte fungerar via Camranger får man helt enkelt välja i kameran istället.
Slutsats
CamRanger är en mycket magnifik och innovativ produkt, med extremt lång räckvidd och exceptionellt många inställningsmöjligheter. Ett oslagbart tillbehör för alla mäklarfotografer som fotograferar med kameran monterad på toppen av en fotomast. Användningsområdena är enorma och egentligen bara ens egen fantasi som sätter gränserna.
Personligen känns det lite konstigt att jag klarat mig utan denna fjärrkontroll i alla år. Den är helt suverän för fotografering i alla omöjliga och obekväma ställningar, särskilt om man som jag har en kamera utan vikbar skärm. CamRanger kommer att underlätta en hel del besvärliga situationer och jag ser nu en möjlighet till massor av nya bilder som jag inte lyckats ta tidigare. Denna fjärrkontroll lämnar jag inte ifrån mig frivilligt.
Vi använder cookies för att göra ditt besök så enkelt och trivsamt som möjligt. Genom att fortsätta använda sidan godkänner du det.
Läs mer om Cookies här.