Minolta Dimâge S414

4x zoom

4M pixel

GT optik

  Utgången modell som inte säljs längre  

Tekniska data

Svensksåld
Denna kamera köper vi direkt från Minolta i Sverige. Levereras med svensk bruksanvisning.

Uppgradering
Är en "upphottad" S404, vars test du kan läsa mer om längre ner på denna sida. S414 är ej testad.

Minolta själva skriver:


"DiMAGE S414 är en ny kompakt digitalkamera med 4,1 megapixels upplösning och en högkvalitativ 4x optisk zoom vilket garanterar skarpa och kontrastrika bilder. Den nya kameran har flera smarta automatiska funktioner men även en lång rad manuella inställningsmöjligheter för att inte begränsa fotografens kreativitet och ge optimalt resultat vid svåra ljussituationer.

Förutom den höga upplösningen på drygt fyra miljoner pixels har DiMAGE S414 en avancerad optik vilket är minst lika viktigt för ett bra bildresultat. Minoltas ljusstarka GT-optik består av både asfäriska linser och AD-glas för att ge maximal skärpa och kontrast. Det optiska zoomomfånget motsvarar 35 - 140 mm hos en småbildskamera och med makroläget inställt kan bilder tas från så nära håll som 10 cm avstånd.

De högupplösta bilderna förbättras med hjälp av Minoltas CxProcess (Clear and eXcellent), vilken styr skärpa, färgreproduktion, tongradationer samt digitalt brus. Hög upplösning brukar betyda långsam användning, ett dilemma som DiMAGE S414 löst genom att använda en kraftfull processor och ett extra stort buffertminne. Tack vare denna teknik kan kameran med seriebildstagning ta upp till 1,6 bilder per sekund.

DiMAGE S414 har flexibel och exakt autofokus och exponeringsautomatik men fotografen har även möjlighet att välja halvautomatiskt eller manuellt exponeringsläge. Vidare finns en rad kreativa funktioner t.ex. olika ljusmätningsmetoder, färglägen och ISO-inställningar som ger full kontroll över slutresultatet.

En annan nyheter är att kameran är utrustad med ett realtidshistogram som visas ”live” på displayen där man direkt kan bedöma bildens ljusfördelning innan den exponeras, något som är unikt bland digitala kameror. Förutom stillbilder kan man spela in upp till 60 sekunders rörlig bild med ljud samt 15 sekunders röstminne till varje bild.

Kameran har en attraktiv aluminiumexteriör med stabilt handgrepp och överskådligt placerade reglage. Storleken är 113,5 x 64,5 x 58,5 mm (BxHxD). Vikt 335 g."

S404
Nedan test avser den tidigare modellen S404, men kan vara till hjälp till vi testat S414...

Innebär att om du klickar på bilden, så får du se en större bild. 

Anslutningar
Anslutning för USB och video-ut sitter under samma lucka som minneskortet. Längst ner sitter uttag för nätdel.
Topp
Här sitter informationsdisplayen med motivprogramval, huvudfunktionsratten, avtryck och funktionsknappar för blixt, bildtagning och exponeringskompensation.
Direkt
Direktvalsratt har som blivit en standard i dag och det är bra.
Vänster
Här sitter bara högtalaren och ett remfäste.
AA
Dimâge S404 använder AA batterier. Det ger fördelen att du kan använda laddbara batterier samt att du kan i nödfall även köpa vanliga batterier på närmaste bensinmack. En uppsättning fulladdade NiMH batterier ger 200-300 bilder.
Bak
På baksidan sitter menystyrning och snabbtitt.

Zoom
4x zoom. Motsvarar 35-140mm. Bra omfång för en "kompaktkamera. Minolta kallar detta objektiv "GT" vilket härstammar från Minoltas professionella "G" serie. Objektivet är även APO, dvs har apokromatiska linselement för bättre prestanda. Vår test visar att objektivet håller måttet.

Hastighet
Från avstängd till den är redo att användas tar 5s och att stänga av kameran tar 4s. Tiden från avtryck till bilden verkligen tas är försumbar och det tar inte fullt 2s tills du kan ta nästa bild, vilket är snabbt.


sRGB
Dimâge S404 använder annan färghantering än sRGB som de flesta system använder. Tar du bilden direkt till datorn via kortläsare eller på annat sätt så fungerar det bra, det är kompatibelt, men du bör köra bilden genom Minolta Image Viewer och konvertera till sRGB så blir färgerna betydligt bättre. Du kan göra detta även om du tagit in bilderna till datorn på annat sätt än via kameran. Så länge du inte manipulerat bilderna går de att konvertera till sRGB. Lite bökigt med ett extra steg, men belöningen blir utmärkt färgåtergivning. Du kan naturligtvis konvertera alla bilder samtidigt, du behöver inte konvertera dem en och en.

Bildkvalitet
Bra, definitivt bra, kanske inte absolut bästa i 4M-klassen, men är nog den mest prisvärda. Dessutom måste man ta till beräkningen att en 4x zoom kostar mer än en 3x, vilket gör den ännu mer prisvärd.

Klicka här får att gå till testsidan>>

Byggkvalitet

Kamerans kropp är helt i metall och känns välbyggd. 

Kinkig
Dimâge S404 är mycket kinkig på minneskort och till denna rekommenderar vi SanDisk minneskort, då vi vet att de fungerar klockrent tillsammans med denna kamera.

Slutsats
4x zoom i ett kompaktkamerachassi kombinerat med 4M pixel till ett resonabelt pris är intressant. Det är en välbyggd och genomtänkt kamera som tar riktigt bra bilder. Den hade gärna fått vara lite plattare, men 4x zoom måste väl rymmas någonstans. Mycket prisvärd.

/Thomas (2002-04-08)

Minolta Support hittar du här >>
   

Bildsensor storlek 
1/1,8"
Upplösning bildsensor 4 100 000 pixlar
Upplösning bild (effektiv) 2272 x 1704 pixel
Kompressions-
standard
JPEG, TIFF
Objektiv Motsvarar 35-140mm på 35mm kamera
Ljusstyrka optik 3,0-3,6
Optisk zoom 4x
Digital zoom 2,2x
Filterdiameter 35,5mm
Fokusering Automatisk, manuell
Närgräns 16cm från CCD, 10cm från frontlinsen
Minnestyp CompactFlash typ I 
Minne som ingår 16MB
Optisk sökare Ja
Bildskärm 1,8"
Ljusmätning Flerzon + spotmätning
Vitbalans Auto + 4 lägen + manuell
Ljuskänslighet ISO 64, 100, 200, 400
Slutartider 4-1/1000s
Exponering Programautomatik + tidsautomatik + manuell
Exponerings-
kompensation
+/- 2 steg
Självutlösare 10s
Blixt Inbyggd
Blixtinställningar Auto, röda-ögon-reducering, ifyllnadsblixt, på och av
Räckvidd blixt 0,4-3,5m
Sekvenstagning Ja
Film Ja, max 60s 320x240 15b/s med ljud
Ljudinspelning Ja
Anslutningar USB, A/V, nätdel
Batteri 4xAA
Övrigt Svensksåld och med svensk bruksanvisning.
Mått 114 x 65 x 59 mm
Vikt 335g
Medföljande tillbehör 4xAA batterier, 16MB mineskort, A/V-kabel, USB-kabel, audiokabel, objektivlock, rem
Medföljande programvara -
Jämför med andra digitala kameror! Välj kamera ur listan.

  
Tillbehör Pris utan moms Pris med moms      
Batterier (AA/AAA)
Ansmann Batteriask för AA- och AAA-batterier REA! Halva priset! 8 SEK 10 SEK
GP ReCyko 4st AA batterier 2050mAh Låg självurladdning 135 SEK 169 SEK
Hähnel Laddbara AA batterier SYNERGY 1,25V 2500mAh 159 SEK 199 SEK
Batterier (ej uppladdningsbara)
Panasonic LR6 / AA 4-pack Alkaline 1,5V 23 SEK 29 SEK
Energizer Ultimate Lithium AA 4-pack 68 SEK 85 SEK
Laddset (laddare + batterier)
Hähnel Laddset Powerstation TC Novo Synergy 2100 + 4st AA Synergy batterier 239 SEK 299 SEK
GP ReCyko Fast Charger inkl. 4 AA ReCyKo batterier (2100mAh) Snabbladdare (2-4 h) 375 SEK 469 SEK
Rengöring
CyberPhoto Linsrengöringsduk i Microfiber Ett måste! 31 SEK 39 SEK
Delkin Sensorscope sensorrengöringskit 1 276 SEK 1 595 SEK
Stepring
Hama Stepring 35,5-37mm 144 SEK 180 SEK

Med reservation för prisförändringar eller eventuella fel

© CyberPhoto AB