.
 |
| Produktlänk: | http://www.cyberphoto.se/info.php?article=DSLRA5501855 | |
|
|
|
|
Med reservation för prisförändringar eller eventuella fel
© CyberPhoto AB
|
|
|
Sony D-SLR Alpha 550 - 14Megapixel
Sony utökar sin DSLR-serie med A550 och den mest intressanta nyheten i kameran är den nyutvecklade Exmor CMOS-sensorn på 14Mpixel. Denna tillsammans med BIONZ processorns skall ge lägre brusnivåer och snabbare seriebildstagning än föregående modeller. Nytt är också ett förbättrat AF-system i Live-Viewläget med huvud sensorn, detta förutom Sonys Quick AF Live-Viewsystem som använder en sekundär sensor, se illustrationen nedan. Med den förbättrade sensorn och förbättrad brusreducering i processorn så kan kameran erbjuda ISO ända upp till 12800. Nytt är också ett automatiskt HDR-läge för större dynamik i bilderna samt dubbla kortplatser för både Memorystick Duo Pro samt SecureDigital (äntligen!).
- 14Mpixel Exmor CMOS sensor - Quick AF Live-View - 3,0" vinklingsbar LCD-skärm, 921600 pixel (VGA upplösning) - Bildstabilisering i kamerahuset (CCD-shift) - kallas numera SteadyShot INSIDE - Antidamm-system - Grafisk visning av inställningar - 9 punkters AF - 7 bilder/sek seriebildstagning (4 bilder/sek i Live-View) - HDMI-utgång - Två platser för minneskort; SD och Memory Stick PRO Duo - Batterigrepp/vertikalavtryck som tillval - Ansiktsigenkänning för f
Storebror A550 har en systermodell i A500. Skillnaden är att A500 har några färre pixlar, 12Mpixel, lägre upplösning på LCD-displayen samt inte lika snabb. I övrigt är modellerna identiska.
Svensksåld Denna kamera köper vi direkt från Sony i Sverige. Levereras med svensk bruksanvisning.
Svensk meny Kameran har möjlighet till svenska menyer.
Quick Live-View A550 har Sonys unika Quick Live view, dvs att du kan se bilden på skärmen med lika snabb autofokus som i vanliga sökaren. Tillsammans med den praktiska skärmen som kan vinklas 130° uppåt och 30° nedåt, ger detta oöverträffad smidighet i knepiga vinklar.
 Hastighet Alpha 550 är en allmänt snabb kamera. Startar mycket snabbt, fokuserar snabbt och mellan bilderna är det bara ens egen hastighet på avtryckarfingret som sätter gränserna. I sekvenstagningsläget klarar den 7 b/sek, eller 4 b/sek med liveview. Imponerande bra.
Live View Här har Sony verkligen lyckats med någonting som ingen annan tillverkare klarat av hittills. Nämligen att autofokusera lika snabbt i liveview läget som i vanliga fotograferingsläget. Enastående bra.
Video Sonys systemkameror saknar videofunktion, och det kan jag tycka är lite synd (trots att jag inte är överdrivet förtjust av video i systemkameror) detta på grund av att Sony lyckats så otroligt bra med AF i samband med liveview. Renodlade videokameror har de ju redan stor erfarenhet av, så om Sony skulle satsa på filmfunktion i sina systemkameror skulle de förmodligen ta ledningen direkt på den fronten.
Dammborttagning En suverän funktion som gör att man slipper rengöra senorn titt som tätt. Men man bör inte ha förväntningarna att den klarar allt damm om man byter objektiv ofta. Förr eller senare lär man få rengöra sensorn, och då finns det bra prylar för ändamålet för den som inte vill lämna in kameran till verkstad, se tillbehörsfliken.
Inbyggd stabilisering Fördelen med att den är inbyggd i huset är att den fungerar med alla objektiv. Nackdelen är att man inte ser hur den jobbar i sökaren, men den fungerar mycket bra upp till ca 2-4 steg längre slutartider än normalt beroende på brännvidd, och är man rejält stadig på handen så går det säkert bra med ett steg till.
Övriga funktioner Kameran kan det mesta en systemkamera behöver kunna. Men personligen saknar jag spegeluppfällning, nedbländningsknapp, fler inställningsmöjligheter av brusreducering, speciellt på en kamera i denna pris och prestandaklass. Menyerna känns fattiga och ganska ologiska, det tog en stund innan jag hittade var man själv kan påverka kontrast, färgmättnad mm, trodde nästan ett tag att Sony glömt bort dessa viktiga funktioner. Däremot finns det en hjälpfunktion som förklarar alla begrepp och inställningar i menyerna, suveränt för nybörjare. A550 har även en HDR funktion där den lättar upp skuggpartier och jämnar ut kontraster i JPEG-filer, (RAW-filer lämnas oberörda), men bör användas med lite försiktighet, bruset ökar också i regel i det upplättade partierna. Ett extra plus i kanten är att man kan styra blixtar trådlöst via den inbyggda blixten. Men gäller förstås endast blixtar som är kompatibla med Sonys trådlösa TTL styrning, som tex Sony HVL-F42AM/F58AM.
Byggkvalité Lite synd att Sony inte valt att satsat mer på materialet och känslan i kameran, det gäller även kit objektivet 18-55. A550 känns och är plastig. AF/MF och Liveview knapparna känns ungefär som om de skulle suttit på en vattensprutande leksakskamera köpt på närmaste bensinstation. Den har dock betydligt bättre och skönare grepp än de billigare Alpha kamerorna i 200 och 300 serien. Det enda som inte känns plastigt är den vikbara skärmen, den känns mer gedigen än själva kameran.
LCD-skärm Skarp och tydlig vikbar skärm på 3". Går alldeles utmärkt att avgöra skärpa och brus med maximal förstoring.
Slutsats A550 starkaste sida är helt klart hastigheten, där blir det toppklass betyg. Och bortser man från hur kameran känns i handen och känns att använda så blir det även toppklass när det gäller kamerans kapacitet till kvalitén på bilderna (men förutsätter som alltid att man använder ett skarpt objektiv och fotograferar helst RAW format). Vi har lite svårt att ge toppklass betyg till en kamera som känns nästan som en leksak. Men för dig som inte bryr dig så mycket om känslan i kameran och inte har något större behov av de funktioner vi saknar, så kan den säkert i många situationer upplevas som toppklass, för bildkvalitén är det absolut inget fel på.
2010-02-12. Testad och text skriven av Mats Ylinikka.
|
| |
Med reservation för prisförändringar eller eventuella fel
© CyberPhoto AB
|
|
Med reservation för prisförändringar eller eventuella fel
© CyberPhoto AB  
|
|
|
Pris med moms |
|
|
Batterier (uppladdningsbara)
|
 |
|
Sony NP-FM500H InfoLITHIUM batteri, 1600 mAh
|
780 kr |
|
 |
|
Batterier (videokameror)
|
 |
|
Ansmann Batteri motsvarande Sony NP-FM500H Lithiumjon-batteri 7,2V 1500mAh
|
595 kr |
|
|
Hähnel HL-XM500 Motsvarar Sony NP-FM500H Lithium Ion Batteri 7,2V 1400 mAh
|
595 kr |
|
 |
|
Batterigrepp och tillbehör
|
 |
|
Sony Vertikalt Kontrollgrepp VG-B50AM för A500/A550
|
2 195 kr |
|
 |
|
Bärbart lagringsmedia
|
 |
|
Me 2 Digimate III 250GB
|
1 590 kr |
|
 |
|
Digitala fotoramar
|
 |
|
Hiti K65 Digital fotoram 7'' silver
|
750 kr |
|
 |
|
Digitalkameror tillbehör
|
 |
|
Kodak Adventure Mount med 1/4'' gänga
|
249 kr |
|
 |
|
DVD-R / DVD+R / DVD-RW
|
 |
|
Sony DVD-R 4,7 GB hastighet 16x, spindel 50-pack (Gör backup på dina bilder)
|
379 kr |
|
 |
|
Laddare / nätdelar
|
 |
|
Ansmann Biladapter från 12 till 220 volt med USB-kontakt. Max 120 watt
|
495 kr |
|
|
Dörr C-1.1+ Universalladdare 100-240 V inkl. 12V ciggkabel
|
490 kr |
|
 |
|
LCD-skydd
|
 |
|
ProTective LCD-skydd 3,0" (61 x 44 mm) 2-pack
|
170 kr |
|
 |
|
Litteratur foto
|
 |
|
Kreativ fotografi
|
220 kr |
|
 |
|
Memorystick Duo Pro
|
 |
|
SanDisk MemoryStick Duo Pro 8GB
|
390 kr |
|
|
SanDisk MemoryStick Duo Pro Ultra II 4GB, 15MB/s (100x hastighet)
|
225 kr |
|
|
SanDisk MemoryStick Duo Pro Ultra II 8GB, 15MB/s (100x hastighet)
|
390 kr |
|
 |
|
Minneskortsläsare USB 2.0 / 1.1
|
 |
|
Dörr 18 i 1 - kortläsare
|
99 kr |
|
|
SanDisk ImageMate All-in-One Card USB 2.0 kortläsare (Passar även Windows Vista)
|
329 kr |
|
|
SanDisk ImageMate Multi Card USB 2.0 kortläsare (Passar även Windows Vista)
|
195 kr |
|
 |
|
Minnesmedia övrigt
|
 |
|
Dörr Etui i metall för 3st SecureDigital-kort
|
75 kr |
|
 |
|
Produkter
|
 |
|
Casio SecureDigital 2GB
|
99 kr |
|
|
Joby Gorillapod (för kompaktkameror). Bulkförpackad
|
249 kr |
|
 |
|
Rengöring
|
 |
|
Rengöringspenna för kamera, LCD/TFT-skärm mm
|
79 kr |
|
|
CyberPhoto Linsrengöringsduk i Microfiber Ett måste!
|
39 kr |
|
 |
|
SD, Secure Digital
|
 |
|
Panasonic SecureDigital SD 2GB REA! Ord pris 199kr
|
110 kr |
|
|
SanDisk SecureDigital 2GB Ultra II, 9-10MB/s (60x hastighet)
|
99 kr |
|
|
Transcend SecureDigital 2GB, 45x hastighet
|
99 kr |
|
 |
|
SDHC, Secure Digital High Capacity
|
 |
|
SanDisk SecureDigital SDHC 16GB Extreme, 30MB/s (200x hastighet)
|
1 095 kr |
|
|
SanDisk SecureDigital SDHC 16GB Ultra 15MB/s Class 4
|
550 kr |
|
|
SanDisk SecureDigital SDHC 32GB Extreme, 30MB/s (200x hastighet)
|
1 800 kr |
|
|
SanDisk SecureDigital SDHC 32GB Ultra 15MB/s Class 4
|
1 295 kr |
|
|
SanDisk SecureDigital SDHC 4GB Extreme , 20MB/s (133x hastighet)
|
229 kr |
|
|
SanDisk SecureDigital SDHC 4GB Ultra 15MB/s Class 4
|
169 kr |
|
|
SanDisk SecureDigital SDHC 8GB Extreme, 30MB/s (200x hastighet)
|
575 kr |
|
|
SanDisk SecureDigital SDHC 8GB Ultra 15MB/s Class 4
|
290 kr |
|
|
Transcend SecureDigital SDHC 16GB High speed Class 4
|
350 kr |
|
|
Transcend SecureDigital SDHC 16GB Unparallelled speed Class 10, 20MB/s
|
595 kr |
|
|
Transcend SecureDigital SDHC 4GB High speed Class 4,
|
149 kr |
|
|
Transcend SecureDigital SDHC 4GB Unparallelled speed Class 10, 20MB/s
|
195 kr |
|
|
Transcend SecureDigital SDHC 8GB Unparallelled speed Class 10, 20MB/s
|
329 kr |
|
 |
|
Stativ / Resestativ, ministativ och bordsstativ
|
 |
|
Joby Gorillapod svart-grå (för kompaktkameror)
|
249 kr |
|
 |
|
Väskor / Zoom
|
 |
|
LowePro Top Load Zoom Rezo 20
|
299 kr |
|
Med reservation för prisförändringar eller eventuella fel
© CyberPhoto AB
Med reservation för prisförändringar eller eventuella fel
© CyberPhoto AB
Bildsensor storlek
|
23,4 x 15,4 mm Exmor CMOS |
Upplösning bildsensor
|
14 200 000 pixlar |
Upplösning bild (effektiv)
|
4592 x 3056 |
Kompressionsstandard
|
JPEG, RAW, RAW+JPEG |
Objektiv
|
Sony Alpha och Minolta Dynax kompatibla objektiv |
Ljusstyrka optik
|
Beror på val av optik |
Optisk zoom
|
Beror på optik |
Digital zoom
|
Nej |
Filterdiameter
|
Beror på val av optik |
Fokusering
|
Autofokus, manuell fokus, kontinuerlig eller one shot |
Närgräns
|
Beror på val av optik |
Minnestyp
|
Secure Digital, SDHC, Memory Stick Pro Duo |
Minne som ingår
|
Nej |
Optisk sökare
|
Pentamirror, 95% täckning, ca 0,8x förstoring, -3 - +1 dioptrijustering |
Bildskärm
|
3,0" TFT (3x307.200 pixel, VGA upplösning RGB) med Live-View samt utfällbar |
Ljusmätning
|
Flerzon + centrumvägd + spotmätning |
Vitbalans
|
Auto + 6 lägen + manuell |
Ljuskänslighet
|
Auto ISO 200-1600, manuell ISO 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800 |
Slutartider
|
30-1/4000s + bulb |
Exponering
|
Programautomatik + bländarautomatik + tidsautomatik + manuell |
Exponeringskompensation
|
+/- 2 steg |
Självutlösare
|
2s eller 10s |
Blixt
|
Inbyggd manuell pop-up, möjlighet till extern |
Blixtinställningar
|
Inbyggda blixten; Auto, av, på, slow synk, synk på 2:a ridån, bracketing, Remote Commander trådlös blixtstyrning |
Räckvidd blixt
|
Inbyggda blixten; ledtal 12 vid ISO 100 |
Sekvenstagning
|
JPEG 7 bilder/sek (4 bilder vid Live-View) |
Film
|
Nej |
Ljudinspelning
|
Nej |
Anslutningar
|
USB 2.0 HiSpeed , video-ut, HDMI, nätdel, fjärrkontroll |
Batteri
|
Li-Ion NP-FM500H |
| Övrigt |
Svensksåld, bildstabilisering, LiveView, batteritid 1000+ bilder |
Mått
|
137 x 104 x 84mm |
Vikt
|
597g utan batteri och objektiv |
Medföljande
tillbehör
|
Laddbart Li-Ion batteri NP-F500H, laddare, kamerahuslock, axelrem, USB-kabel, videokabel |
Medföljande
programvara
|
Sony Software Package |
|
Jämför med andra digitala kameror! Välj
kamera ur listan.
|
|
Med reservation för prisförändringar eller eventuella fel
© CyberPhoto AB
|
|
|
Med reservation för prisförändringar eller eventuella fel
© CyberPhoto AB
|
|
|
|
|
|